.
.
.

اعلام برائت اخوان المسلمین از منصور عباس پس از ائتلاف با راستگرایان یهودی

اسلامگرایان فلسطینی در ائتلافی از چپ‌ها و راستگرایان یهودی مشارکت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آشکارشدن ائتلاف منصور عباس از رهبران جریان اخوان المسلمین در فلسطین با احزاب راستگرای یهودی، جماعت «اخوان المسلمین» به طور رسمی از عباس و گروه اسلامگرای او اعلام برائت کردند.
عباس، دوشنبه 17 خرداد، پس از رای اعتماد پارلمان اسرائیل به «نفتالی بنت» رهبر حزب راستگرای «یمینا» در کنار او و دیگران متحدان کابینه جدید این پیروزی را جشن گرفتند.
رهبران اخوان المسلمین در بیانیه‌ای رسمی دوشنبه 17 خرداد اعلام کردند که منصور عباس و گروه اسلامگرای او تحت عنوان «الحرکه الاسلامیه» هیچ گونه ارتباط فکری و تشکیلاتی با جریان اصلی اخوان المسلمین ندارند.
با این وجود گروه «الحرکه الاسلامیه» که توسط «عبدالله نمر درویش» متولد 1948 در کفرقاسم تاسیس شد از همان ابتدای فعالیت تحت تاثیر افکار و رویکردهای عقیدتی جریان اخوان المسلمین قرار داشت.اولین هسته فلسطینی اخوان المسلمین در کفرقاسم

عبدالله درویش که در سال 1971 از مدرسه اسلامی شهر نابلس فارغ التحصیل شد، در سال 1972 به تشکیل اولین هسته جریان اخوان المسلمین در کفرقاسم محل تولد خویش اقدام کرد.
به تدریج جریان او به دیگر شهرهای فلسطینی از جمله کفربرا، جلجولیه، الطیره، الطیبه، ام الفحم، باقه الغربیه، جت، النقب، الناصره و شهرک‌های منطقه الجلیل گسترش پیدا کرد.

درویش در سال 1981 بازداشت شد و پس از گذراندن 3 سال از محکومیت چهار ساله خویش در سال 1984 آزاد گردید. او پس از آزادی از زندان تغییر رویه داد و با کاستن از شدت انتقادات خود نسبت به اسرائیل بر شبکه‌سازی و تاسیس نهادها و سازمان‌های خیریه و پزشکی متمرکز شد.

اختلاف و انشقاق در الحرکه الاسلامیه

بر اساس اطلاعات رسیده به «العربیه»، الحرکه الاسلامیه اندکی پیش از انتخابات پارلمانی اسرائیل در سال 1996 و به دلیل اختلاف در نحوه مشارکت در آن انتخابات به دو شاخه شمالی و جنوبی تقسیم شد.
شاخه جنوبی به رهبری عبدالله نمر درویش و با همراهی «ابراهیم صرصور» و «حامد ابودعبس» در انتخابات پارلمانی مشارکت کرد و توانست «عبدالمالک الدهامشه» و «منصور عباس» را به پارلمان اسرائیل بفرستد.
شاخه جنوبی با اتخاذ راهبرد «مقاومت مدنی» کوشید از برخورد مستقیم با اسرائیل اجتناب کند و همزمان با حضور در انتخابات، احقاق حقوق اقلیت عرب در اسرائیل را پیگیری کند.
اما شاخه شمالی جریان اخوان المسلمین به رهبری «رائد صلاح» و «کمال الخطیب» هر گونه مشارکت در انتخابات را رد کردند. اعضا و رهبران این شاخه بارها توسط نیروهای امنیتی اسرائیل بازداشت شدند تا بالاخره فعالیت آنها در سال 2015 از سوی اسرائیل ممنوع اعلام شد.


بده و بستان‌های نهان و آشکار

شاخه جنوبی به رهبری عبدالله نمر درویش در انتخابات اخیر پارلمانی اسرائیل در چارچوب ائتلاف با دیگر گروه‌ها و جریان‌های عرب مشارکت کرد که طی آن موفق شد «عبدالمالک دهاشمه» از لیست مشترک عرب‌های اسرائیل را به عنوان نماینده جریان اسلامگرایان راهی پارلمان کند.

از سال 1996 به این سو شراکت‌های سیاسی پیدا و پنهان فراوانی میان شاخه جنوبی جریان اخوان المسلمین در فلسطین با مقامات اسرائیلی با هدف کسب منافع سیاسی برای جریان مذکور انجام پذیرفت.

اما اسلامگرایان با پنهان کردن اهداف گروهی و جناحی خود کوشیدند بده و بستان‌های خویش را تحت عنوان منافع مردم عرب اسرائیل جا بزنند.

این در حالی است که اغلب توافقات میان دو طرف شامل کسب مجوز تاسیس نهادهای انتفاعی و یا مدارس و نهادهای آموزش خصوصی است که منافع اقتصادی فراوانی برای رهبران شاخه جنوبی جریان اسلامگرای اخوانی به همراه داشته است.

منصور عباس در مسیر رهبران پیشین


در همین رابطه «جمال عبادی»، مدیر بخش مطالعات تروریسم و رادیکالیسم در موسسه «مطالعات ملی فلسطین» به «العربیه» گفت که «چنین رفتارهایی از منصور عباس که همواره به دنبال طرح مسائل چالشی بوده، قابل پیش‌بینی بوده است. او شاگرد عبدالله نمر درویش و از پیروان رویکرد "تقيه در فعالیت سیاسی" است که هر گونه تعامل برای کسب منافع گروهی را جایز می‌داند حتی اگر این منافع گروهی وحدت و انسجام جامعه عرب ساکن در اسرائیل را تهدید کند.»

او ادامه داد: «مواضع و سخنان عباس متعادل و منسجم نبوده و از تناقضات بسیاری رنج می‌برد. او بیشتر به دنبال منافع جماعت اخوان المسلمین است و در این مسیر هیچ ابایی از قربانی کردن منافع ملی عرب‌های 1948 ندارد.»