آماده‌ باش كامل در پایگاه عین الاسد در الانبار

مرکز پشتیبانی دیپلماتیک در بغداد با یک موشک مورد حمله قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرنگار «العربیه» در بغداد، روز یکشنبه 16 خرداد، به نقل از یک منبع نظامی گزارش داد که نیروهای آمریکایی در پایگاه عین الاسد در استان الانبار پس از حملات موشکی به بغداد به حالت آماده باش کامل درآمدند.

سرهنگ وین ماروتو، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی نیز در توئیتی اعلام کرد، مرکز پشتیبانی دیپلماتیک در بغداد با یک موشک مورد حمله قرار گرفت. او گفت، این حمله موشکی تلفات جانی یا خسارتی دیگری به بار نیآورد.

Advertisement

این مقام نظامی آمریکایی با تأکید بر اینکه تحقیق درباره این حمله ادامه دارد، افزود: «هر گونه حمله به ائتلاف و نیروهای بین‌المللی، باعث تضعیف اقتدار نهادهای عراقی و حاکمیت این کشور می‌شود.

در همین حال سرلشکر یحیی رسول، سخنگوی رسانه‌ای فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد، مقامات عراقی تحقیق در مورد حمله به نیروهای پیشمرگه در دهوک را نیز آغاز کرده‌اند.

یحیی رسول تاكید كرد كه ارتش عراق اجازه نمی‌دهد كه این کشور به سكویی برای حمله به همسایگان تبدیل شود. او در عین حال تأكید کرد که نیروهای مسلح بر گسترش حاكمیت ملی عراق بر تمام سرزمین‎‌های این کشور و از هر گونه رفتاری که حاکمیت را نقض کند، جلوگیری خواهد کرد.

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» دو روز پیش، در مقاله‌ای درباره تهدیدهای رو به رشد ایالات متحده به از سوی عوامل ایران در عراق هشدار داد.

به نوشته این روزنامه، تهدیدها از سوی شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق که به سلاح‌های پیشرفته از جمله پهپادهای انفجاری تجهیز شده‌اند، در حال افزایش است.

به نوشته این روزنامه این پهپادها می‌توانند با گریز از پدافند هوایی نیروهای آمریکایی به اهداف خود حمله کنند.

ژنرال کنت مکنزی، فرمانده نیروهای مرکزی ارتش آمریکا ماه گذشته نسبت به تهدید پهپادهای پیشرفته ایران که به دست شبه‌نظامیان رسیده است، هشدار داد و افزود که ارتش آمریكا در جستجوی راه‌هایی برای مقابله با این نوع تهدیدها است.

در حالی که تلاش‌های شبه‌نظامیان عراقی مورد حمایت ایران برای هدف قرار دادن پایگاه‌های نظامی آمریکایی در عراق، برای چند ماه در حال تکرار است، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا در حال بررسی حملاتی علیه این شبه‌نظامیان است.

دو منبع آگاه در آمریکا تاکید کردند که پنتاگون قصد دارد حملات علیه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق، را آغاز کند اما این کار به موافقت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیاز دارد.

یک منبع آمریکایی آگاه به روزنامه «دیلی کالر» گفته است که دولت ایالات متحده به طور جدی طیف وسیعی از واکنش‌ها درباره حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران علیه آمریکایی‌ها در عراق را مورد بررسی قرار می دهد.

منبع دیگری افزود که برنامه عملیات علیه شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق و گزینه‌های دیگر طی روزهای آینده از طریق شورای امنیت ملی در کاخ سفید مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

این منبع افزود: «گزینه‌های حمله به این شبه‌نظامیان از ژانویه گذشته پس از هدف قرار دادن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس مطرح شده است، اما هر گونه عملیات برای هدف قرار دادن این گروهها به اجازه و دستور رئیس جمهوری آمریکا دارد.

این منبع تأکید کرد که مقامات نظامی آمریکا به زودی مجوز آغاز حملات به این شبه‌نظامیان را از بایدن خواهند گرفت.

دولت بایدن و نهادهای آن تاکنون درباره این خبرها توضیحی نداده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم