.
.
.

بغداد: دخالت نظامی ترکیه در شمال عراق نقض حاکمیت این کشور است

برهم صالح خواستار خروج تركيه از اقليم كردستان عراق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با ادامه گلوله باران مناطق مرزی شمال عراق توسط نیروهای ترکیه، برهم صالح رئیس جمهوری عراق، روز یکشنبه، با تأکید بر اینکه مداخله نظامی آنکارا نقض آشکار حاکمیت ملی عراق است، بر ضرورت خروج نیروهای ترکیه از شمال این کشور تاکید کرد.

برهم صالح در بیانیه‌ای تأکید کرد، عراق نمی‌خواهد به میدانی برای جنگ میان دیگران تبدیل و حاکمیت ملی آن نقض شود، در عین حال حاضر نیست به سکویی برای تهاجم علیه کسی تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری «عراق»، صالح بر اهمیت جلوگیری از نقض حاکمیت عراق و عقب نشینی نیروهای ترکیه از مناطق شمال کردستان و موصل تاکید کرد و این اقدام ترکیه را نقض فاحش حاکمیت عراق و زیر پا گذاشتن اصل حسن همجواری و مخالفت آشکار با هنجارها و میثاق‌های بین المللی خواند.

او با اشاره به حمله اخیر به مناطق اردوگاه مخمور در شمال عراق آن را اقدامی خطرناک و تنش‌زا تلقی کرد و گفت چنین اقداماتی زندگی شهروندان از جمله پناهندگان را در معرض خطر جدی قرار داده و با قوانین بین المللی و امور بشردوستانه مغایرت دارد.

برهم صالح در عین حال خواستار تقویت روابط با ترکیه بر اساس اصل حسن همجواری و در نظر گرفتن منافع مشترک دو کشور شد.

او گفت حل مشکلات مرزی یا پرونده‌های امنیتی با اقدامات یکجانبه حل نمی‌شود بلکه از طریق همکاری و هماهنگی مشترک میان دو کشور حل و فصل خواهد شد.

اظهارات رئیس جمهوری عراق یک روز پس از کشته شدن سه نفر در اردوگاه پناهجویان «المخمور» در شمال این کشور بیان شد.

اردوگاه المخمور هزاران پناهنده کرد ترکیه را در خود جای داده است. حمله به این اردوگاه پس از آن صورت گرفت، که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به عراق هشدار داد اردوگاه هایی که شبه‌نظامیان کرد را در خود جای دهند، «پاکسازی خواهد کرد».

سال گذشته نیروهای ترکیه چندین بار به شمال عراق حمله کردند. مقامات ترکیه می‌گوید شمال عراق به پناهگاهی برای نیروهای «پ ک ک» تبدیل شده است و بمباران‌های شمال عراق بیشتر مواضع این حزب را هدف قرار می‌دهد.

حملات ترکیه بارها با واکنش‎‌های بغداد روبرو شده و دولت عراق بارها اقدامات نظامی ترکیه را محکوم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم