واکنش‌های جهانی به صدور حکم اعدام برای نمایندگان مجلس یمن از سوی حوثی‌ها

اتحادیه بین‌المجالس صدور حکم اعدام برای نمایندگان مجلس یمن توسط حوثی‌ها را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اتحادیه بین‌المجالس نگرانی عمیق خود را در مورد صدور احکام اعدام خودسرانه علیه 46 نماینده پارلمان یمن، از سوی دادگاه‌های غیرقانونی حوثی را اعلام کرده و این احکام را «فتوایی» قلمداد کرد که به هر شخصی اجازه خواهد داد تا خون نمایندگان پارلمان را بریزد.
خبرگزاری رسمی یمن گزارش داد که اتحادیه بین‌المجالس، گزارش کمیته حقوق بشراتحادیه را که شامل نقض خودسرانه، تهدیدها، ارعاب و اعدام‌های غیرقانونی تعدادی از نمایندگان پارلمان یمن توسط حوثی‌ها را به رسمیت شناخت.
این اتحادیه با تاکید بر « همچنین بر لزوم حمایت از حقوق نمایندگان مجلس و مردم یمن» اعلام کرد که این اقدامات خودسرانه تهدیدی مستقیم و قریب‌الوقوع برای جان نمایندگان مخالف است و از مسئولان امر خواست تا از به خطر انداختن امنیت جانی نمایندگان یا استفاده از اقدامات مجازات جمعی علیه اعضای خانواده آنها خودداری کنند.


سلطان البرکانی، رئیس پارلمان یمن، در تاریخ ۲ ژوئن، نامه‌ای از دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس، مارتین شنگونگ درباره تصمیمات اتحادیه، کمیته‌ها و شورای حاکم این اتحادیه دریافت کرد.
مارتین شنگونگ تأکید کرد که اتحادیه، برای مطلع کردن سازمان ملل و نماینده آن در یمن و سازمان‌های بین‌المللی مربوطه در مورد تخلفات حوثی‌ها علیه نمایندگان پارلمان یمن، به ویژه احکام اعدام غیرقانونی علیه 46 نماینده مجلس اقدام خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد که کمیته حقوق بشر اتحادیه به نظارت بر وضعیت همه اعضای مجلس نمایندگان در یمن ادامه می‌دهد و آن را به‌طور مداوم پیگیری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم