.
.
.

پایان نخست وزیری نتانیاهو؛ لاپید دولت ائتلافی تشکیل می‌دهد‎

هفت حزب در ائتلاف شرکت دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یائیر لاپید، رهبر گروه مخالف دولت در اسرائیل، شامگاه چهارشنبه به اطلاع رئیس جمهوری این کشور رساند که موفق شده است تعداد نمایندگان لازم برای تشکیل دولت ائتلافی را به دست آورد. اقدامی که به نظر می‌رسد پایان دوران نخست وزیری بنیامین نتانیاهو را پس از 12 سال به همراه داشته باشد.

در این راستا، حزب «لاپید» با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرد در فاصله کمی از پایان مهلت تعیین شده «به رئیس جمهور اطلاع داد که به حدنصاب لازم برای تشکیل دولت ائتلافی رسیده است».

براساس توافق صورت گرفته میان احزاب عمده ائتلاف سیاسی جدید، ابتدا نفتالی بنت، رهبر 49 ساله یک گروه راستگرای افراطی نخست وزیر اسرائیل خواهد شد.

درباره تشکیل دولت ائتلافی، لاپید خاطر نشان کرد:«دولت جدید اسرائیل در خدمت همه شهروندان خواهد بود حتی آنهائی که در آن عضو نیستند و به گروه مخالف خود احترام خواهد گذاشت و در تلاش خواهد بود تا گروه‌های مختلف جامعه اسرائیل را وحدت بخشد».

رئوون ریولین رئیس جمهوری اسرائیل، هنگامی که مشغول تماشای مسابقه فوتبال بود، خبر تشکیل دولت ائتلافی را طی تماس تلفنی از سوی «لاپید» دریافت کرد.

از سوی دیگر، رهبر گروه مخالف دولت فعلی اسرائیل، هفت روز فرصت دارد تا اعضای کابینه خود را معرفی کرده و از پارلمان کشور، رأی اعتماد بگیرد.

این تحول مهم در اسرائیل از یکشنبه گذشته آغاز شد که یائیر لاپید، مجری سابق تلویزیون و سکولاری میانه رو، با کمک سرنوشت ساز نفتالی بنت موفق شد تا آستانه تشکیل دولت پیش برود.

یائیر لاپید
یائیر لاپید

برای تشکیل دولت جدید، احزاب مختلف اسرائیل مذاکراتی طولانی و نفس‌گیر در هتلی در حومه تل آویو داشتند. همزمان با این مذاکرات، صدها نفر از مخالفان «ائتلاف تغییر» با حضور چشمگیر پلیس، در مقابل هتل، تظاهرات کردند.

هفت حزب در ائتلاف شرکت دارند

برای تشکیل دولت ائتلافی، لاپید ناچار شد توافق‌های جداگانه‌ای با هفت حزب مخالف دولت به امضاء برساند. این ائتلاف احزابی چون «امید نو» به رهبری جدعون ساعر، شخصیت راستگرا و هم پیمان سابق نتانیاهو و حزب «اسرائیل خانه ما» به رهبری افیگور لیبرمان، شخصیت راستگرا و ملی گرای اسرائیل را شامل می‌شود.

علاوه بر این، حزب میانه رو «آبی سفید» به رهبری بینی گانتز وزیر دفاع اسرائیل، حزب کارگر و حزب چپگرای «مرتس» در این ائتلاف شرکت دارند.

با این ترکیب هفت گانه، تضادهای عمیقی درباره موضوعاتی چون برپائی دولت مستقل فلسطینی و یهودی بودن حکومت در اسرائیل میان این احزاب که از لیبرالیسم تا سوسیالیسم نوسان دارند، وجود دارد.

منصور عباس و یائیر لاپید
منصور عباس و یائیر لاپید

در این میان، تشکل اسلام گرای«الموحده» که از سوی فلسطینی‌های داخل اسرائیل نمایندگانی در پارلمان اسرائیل دارد، در آخرین ساعات شامگاه چهارشنبه به این ائتلاف پیوست.

اخوان المسلمین اسرائیل به رهبری منصور عباس

دفتر «یائیر لاپید» رهبر گروه مخالف دولت نتانیاهو، با صدور بیانیه‌ای تأیید کرد که منصور عباس، رئیس تشکل اخوان المسلمین، «فهرست الموحده» با چهار نماینده در پارلمان اسرائیل، میثاق ائتلاف احزاب هفت گانه برای تشکیل دولت جدید را امضاء کرده است.

در این زمینه، منصور عباس در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت:«بعد از اینکه با یائیر لاپید بر سر موضوعات مختلفی که هدف از آنها خدمت به فلسطینی‌های داخل اسرائیل است، به توافق رسیدم، تعهدنامه ائتلاف را امضاء کردم».

این اقدام منصور عباس، گامی بی‌سابقه در طول دهه‌های گذشته، برای یک تشکل عربی داخل اسرائیل به حساب می‌آید. در این راستا، او گفت که مبلغ قابل توجهی از بودجه کشور را برای فلسطینی‌ها بدست آورده و از لاپید قول گرفته که برای مبارزه با شیوع جرم و جنایت در مناطق فلسطینی‌ها اقدام کند.

فریبکاری قرن

تلاش‌ها برای تشکیل دولت جدید بدون در نظر گرفتن نتانیاهو، در جریان جنگ 11 روزه اخیر و توافق آتش‌بس میان گروه حماس و اسرائیل با میانجی گری مصر تقویت شد. اکنون نتانیاهو، رهبر 71 ساله حزب لیکود با تمام نیرو تلاش می‌کند، دولت ائتلافی جدید شکل نگیرد.

روز یکشنبه گذشته نتانیاهو هشدار داد: «دولت چپگرا خطری بزرگ برای کشور اسرائیل محسوب می‌شود». او این ائتلاف جدید را «فریبکاری قرن» نامیده است.

لازم به یادآوری است که نتانیاهو قبلا مقام نخست وزیری را در سال 1999 از دست داد، اما بعد از گذشت ده سال، دوباره آن را تصاحب کرد و از آن زمان تاکنون در رأس دولت اسرائیل قرار دارد.

در این میان، نتانیاهو با سه پرونده فساد دست به گریبان است و تنها نخست وزیر اسرائیل محسوب می‌شود که در زمان وزارت خود، به فساد متهم می‌شود. چنانچه ائتلاف جدید او را از نخست وزیری برکنار کند، مصونیت سیاسی وی از بین می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم