.
.
.

سفر وزیر دفاع اسرائیل به آمریکا؛ ایران و پرونده هسته‌ای محور گفت‌وگوها

این سفر در پی اختلاف گانتس با نتانیاهو درباره موضع آمریکا انجام می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» گفت، بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، قرار است امروز پنجشنبه 13 خرداد، با ژنرال لوید آستین، همتای آمریکایی خود دیدار کند و در مورد مسائل مهم امنیتی خاورمیانه مانند پرونده هسته‌ای ایران و رفتارهای «ناشایست» تهران در منطقه، به گفت‌وگو بپردازد.

سفر بنی گانتس به واشینگتن در حالی صورت می‌گیرد که اختلاف وزیر دفاع اسرائیل و نخست وزیر این کشور درباره موضع آمریکا نسبت به توافق هسته‌ای ایران بالا گرفته است. بنیامین نتانیاهو گفته اسرائیل آماده است حتی اگر به قیمت اختلاف با آمریکا هم که شده مانع دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای شود.

نتانیاهو و گانتس «آرشیوی»
نتانیاهو و گانتس «آرشیوی»

گانتس اظهارات نتانیاهو را «تحریک آمیز» دانست و گفته است، در مورد اختلاف با مهمترین متحد استراتژیک اسرائیل ترجیح می‌دهد که این اختلاف‌ها پشت درهای بسته بحث شود تا از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری شود.

روش متفاوت در رسیدن به هدف

دولت جو بایدن اصرار دارد که مذاکرات وین در نهایت با هدف جلوگیری از تولید بمب هسته‌ای توسط ایران انجام می‌شود، اما روش ایالات متحده با اسرائیل برای رسیدن به این هدف متفاوت است.

دولت بایدن معتقد است که امنیت اسرائیل همچنان «خط قرمز واشینگتن» است. به گفته بنی گانتس، بخشی از مذاکرات با لوید آستین، به کسب پشتیبانی نظامی ایالات متحده از اسرائیل و توسعه برنامه گنبد آهنین پس از ارزیابی کارایی آن در تنش اخیر غزه، اختصاص می‌یابد.

انتظار می‌رود که وزیر دفاع اسرائیل در این سفر با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، دیدار کند تا نتایج آخرین مذاکرات وین را به متحد اسرائیلی اطلاع دهد و به اسرائیل اطمینان دهد که دولت آمریكا از تل‌آویو به‌طور مداوم حمایت می‌كند.

به‌رغم تهدیدهای نتانیاهو، مبنی بر احتمال اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران بدون هماهنگی با متحد آمریکایی خود، اما برخی تحلیلگران این مسئله را دشوار می‌دانند زیرا هر اقدام نظامی تل‌آویو علیه تهران نیاز به چراغ سبز کاخ سفید دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم