.
.
.

برنامه سازمان يافته حشد الشعبي براى سرنگونی دولت عراق

آمریکا: اگر دولت عراق با حشد الشعبی برخورد نکند، ما اقدام می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه «الشرق الاوسط» خبر داد نیروهای الحشد الشعبی برنامه سازمان یافته‌ای برای سرنگونی دولت عراق طراحی کرده و قصد دارند با سلب اعتماد از مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور، او را از قدرت کناربزنند.
این گروه شبه‌نظامی وابسته به ایران از طریق رسانه‌های محلی و رهبران برجسته خود پیام های غیر مستقیمی درباره این موضوع به نخست‌وزیر ارسال کرده‌اند، اما مصطفی الکاظمی تاکید کرد که حکومت قانون تنها راه مملکت‌داری است.
به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط» رد پای این برنامه سازمان یافته در اظهارات هادی العامری رهبر "اتحاد الفتح" و قیس الخزعلی رهبر "عصائب اهل الحق" قابل مشاهده است، آنها مصطفی الکاظمی را به داشتن دشمنی با الحشد الشعبی متهم کردند.الکاظمی روز پنجشنبه گفته بود که حکومت قانون تنها راه تقویت جایگاه دولت و تحکیم وفاداری به آن است.او افزود: «باید برای تحكیم وفاداری به كشور در میان اعضای نیروهای مسلح تلاش کنیم.»
در روزهای گذشته سفارت ایالات متحده در بغداد نامه‌ای به دولت عراق ارسال کرد و از سیطره «الحشد الشعبی» بر منطقه سبز بغداد، ابراز نگرانی کرد. سفارت آمریکا به دولت عراق اعلام کرد :« اگر با حشد الشعبی برخورد نکنند، آمریکا وارد عمل می شود.»

تهدید نخست‌وزیر عراق

در روزهای گذشته و درپی بازداشت قاسم مصلح، یکی از فرماندهان بلندپایه شبه‌نظامیان «حشد شعبی» به اتهام قتل فعالان مدنی عراق، این شبه‌نظامیان با محاصره منطقه سبز، مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور را تهدید کردند.

این اقدام بی‌سابقه یک روز بعد از آن صورت می‌گیرد که طی تظاهرات روز گذشته در بغداد تعدادی از تظاهرکنندگان با شلیک گلوله کشته شدند.

با این حال، تعدادی از شبه‌نظامیان حشدالشعبی در اعتراض به بازداشت مصلح، عصر چهارشنبه، با تعداد زیادی خودرو و اسلحه وارد منطقه سبز، محل استقرار دولت در بغداد شدند. نیروهای امنیتی می‌گویند به این حرکت تهدیدآمیز پایان داده و کنترل اوضاع را به دست گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم