فرار خانواده‌های داعشی پس از بازگشت از سوریه به عراق

وحشت اهالی موصل از بازگشت‌ خانواده‌های داعشی‌ اردوگاه «الهول»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خانواده‌های تعدادی از ستیزه‌جویان داعش که برای مدت‌ها در اردوگاه «الهول» در سوریه نگه‌داری می‌شدند، پس از بازگشت به شهر موصل عراق، متواری شدند. این موضوع موجی از ترس و نگرانی در میان اهالی محلی را ایجاد کرده است.

اهالی موصل اعلام کرده‌اند از خطرات امنیتی ناشی از بازگشت این افراد به درون جامعه عراق و احتمال ارتباط آنها با ایدئولوژی داعش که سال‌ها عراق و سوریه را وحشت زده کرده بود، به شدت نگران هستند؛ به ویژه اینکه خاطرات جنایات داعش هنوز در ذهن اکثر مردم موصل باقی است.
مقامات عراقی فرار تعدادی از خانواده‌های داعش در اردوگاه «الجدعه» را تکذیب کرده‌اند. در اردوگاه الجدعه 94 خانواده از بقای داعش زندگی می‌کنند. این مرکز برای بازپروری این افراد احداث شده است. این 94 خانوار بخشی از هزاران پناهنده و آواره و خانواده‌های کشته‌شدگان خارجی داعش هستند که در اردوگاه «الهول» سوریه زندگی می‌کردند و اینک به اردوگاه الجدعه موصل انتقال داده شدند.
مقامات عراقی گفته‌اند که خانواده‌هایی که در الجدعه زندگی می‌کنند در کنار داعش نبودند و به این سازمان کمک نکرده و دستشان به خون هیچ کس آلوده نیست.
بیش از 500 پناهجوی عراقی در اوایل ماه گذشته (ماه مه) از اردوگاه پناهندگان در «الهول» سوریه به استان نینوا در شمال عراق منتقل شدند. این 500 پناهجوی عراقی بخشی از 30 هزار عراقی هستند که هنوز در اردوگاه «الهول» حضور دارند. این افراد اغلب از اهالی استان‌های عراق مانند نینوا ، الانبار ، صلاح الدین، بغداد ، بابل ، کرکوک و دیالی هستند.

خطرات امنیتی


بازگشت این خانواده‌ها با مخالفت بخش بزرگی مردم نینوا از جمله مقامات، نمایندگان مجلس و اهالی این استان مواجه شد. آنها این افراد را مانند «بمب‌های ساعتی» توصیف کردند که هر آن ممکن است منفجر شود.
مردم محلی همچنین در مورد احتمال انتقام جویی افرادی که مورد ظلم داعش قرار گرفته بودند، از این افراد هشدار دادند که در صورت وقوع چنین حوادثی شهر موصل ممکن است شاهد هرج و مرج جدید خواهد بود.
سه سال پس از شکست داعش طبق آمار رسمی سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری در سال 2016، هنوز 1.3 میلیون آواره عراقی وجود دارد
با هجوم داعش در سال 2014 و رفتار وحشیانه این گروه تروریستی، اهالی مناطق تحت اشغال این گروه اغلب به شهرهای دیگر فرار کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم