الکاظمی: برخی عراق را به سمت نامعلومی می‌برند

فشار برخی گروه‌ها برای متوقف کردن تحقیقات درباره فرمانده حشد الشعبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، روز چهارشنبه 12 خرداد، در جلسه هفتگی شورای وزیران گفت، هفته گذشته شبه‌نظامیان با ورود غیر قانونی به منطقه سبز در مرکز بغداد و اجرای رزمایش تهدید آمیز، سعی داشتند کشور ما را به وضعیتی نامشخص و مبهم سوق دهند، اما عملکرد نیروهای امنیتی و دولت مانع آنها شد.

الکاظمی گفت، نیروهای امنیتی و حکومت ثابت کردند که عملکرد آنها بر اساس منطق حاکمیت دولت و اجرای قانون است در صورتی که آنها بی‌قانونی و اقدام در خارج از چارچوب دولت را می‌خواهند.

او گفت، در عراق کسانی هستند که تلاش می‌کنند دولت را به سمت نامعلومی سوق دهند، اما حکومت با درایت برخورد می‌کند و با اقتدار به حاکمت دولت و سازوکارهای اجرای قانون مطابق با مبانی قانون اساسی، پایبند است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق «واع»، نخست وزیر این کشور در این جلسه گفت، دولت بر اساس اصل حفظ منافع ملی و عالی کشور و نگرانی از وضعیت همه فرزندان عراق و سامان بخشیدن به اوضاع مردم و رسیدگی به خواسته‌های آنها کار خود را آغاز کرد.

فشار برای متوقف کردن تحقیقات درباره قاسم مصلح

همزمان، یک منبع ارشد سیاسی عراق روز چهارشنبه، فاش کرد که دفتر الکاظمی درخواست‌های مکرر از سوی طرف‌های شیعه برای متوقف کردن تحقیقات درباره قاسم مصلح، فرمانده حشد الشعبی که یک هفته پیش به اتهام دست داشتن در ترور و قتل فعالان سیاسی عراق توسط مقامات عراقی دستگیر شد، را رد کرده است.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، به روزنامه «الشرق الاوسط»، گفت، تماس‌های زیادی از سوی رهبران طرف‌های مسلح شیعه با دولت الکاظمی برقرار شده است، که خواستار ارجاع بلافاصله مصلح به دادگاه بدون تعیین کیفرخواست او شدند. او افزود که این درخواست‌ها اغلب با تهدید مستقیم دفتر نخست وزیری انجام شده است.

از سوی دیگر حسن ناظم، سخنگوی نخست وزیر عراق، با بیان اینکه اکنون پرونده در حال بررسی در فرماندهی عملیات مشترک است، تأکید کرد که با توجه به نتایج تحقیقات، قوه قضائیه است که تصمیم می‌گیرد.

گروه‌های شبه‌نظامیان و طرف‌های وابسته به حشد الشعبی روز چهارشنبه گذشته به طور غیر قانونی وارد منطقه سبز شدند که با مداخله نیروهای امنیتی و برخی شخصیت سیاسی تنش میان نیروهای امنیتی و این شبه‌نظامیان به پایان رسید.

ورود شبه‌نظامیان به منطقه سبز بغداد در اعتراض به دستگیری قاسم مصلح، در انبار، به اتهام دست داشتن در آدم ربایی و ترور فعالان در کربلا، صورت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم