اردوغان: فرصت‌های همکاری جدی میان ترکیه و مصر وجود دارد

تماس‌های دیپلماتیک مصر و ترکیه از مارس گذشته از سر گرفته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز گذشته طی یک سخنرانی بر لزوم تقویت روابط ترکیه با مصر تاکید کرد.

اردوغان گفت: «امیدواریم همکاری‌های دو جانبه خود را با مصر و کشورهای خلیجی به حداکثر برسانیم».

او افزود:«فرصت‌های همکاری جدی با مصر در شرق دریای مدیترانه تا لیبی وجود دارد».

شایان ذکر است که تقریبا یک ماه پیش، نشست‌هائی میان دولتمردان مصری و ترکیه در قاهره برگزار شد. پس از این جلسات، سامح شکری، وزیر خارجه مصر اعلام کرد که ترکیه مایل است سیاست‌های خود را در برابر مصر به‌ویژه در زمینه امور امنیتی، به‌شکل زیربنائی تغییر دهد.

شکری همچنین خاطر نشان کرد، در هفته‌های گذشته اظهارات تشویق‌کننده‌ای از سوی مقامات ترکیه شنیده است که نشان از تغییر مهم در رفتار این کشور نسبت به مصر و دوری جستن از دخالت در امور داخلی آن و قطع حمایت از گروه های تندرو و رفتار خصمانه آنان علیه قاهره دارد.

گفت‌وگوهای اکتشافی

در این راستا، وزیر خارجه مصر تأکید کرد که پیشنهادات مطرح شده از سوی ترکیه در آنچه که وی «گفت‌وگوهای اکتشافی» نامید، موجب شد تا دو طرف به سطح گسترده‌ای از «تفاهم سیاسی» برسند. در این میان، انتظار دارند که سیاست ترکیه در قبال قاهره به‌گونه‌ای باشد که با منافع مصر در تضاد نباشد، به‌ویژه در اموری که به منافع ملی و امنیت ملی مصر ارتباط دارد.

علاوه بر این، سامح شکری مطرح کرد: «جلسات گفتگوهای اکتشافی همچنان ادامه خواهد یافت تا اینکه مصر کاملا مطمئن شود که منافع ملی‌اش تضمین شده است، سپس روابط دو کشور عادی می‌شود».

از سرگیری تماس‌های دیپلماتیک

پیش از ورود به گفت‌وگوهای اکتشافی، قبلا در ماه مارس گذشته، ترکیه اعلام کرد که تماس‌های دیپلماتیک میان دو کشور از سر گرفته شد. دولت ترکیه همچنین به رسانه‌های «اخوان المسلمین» که در خاک آن کشور فعالیت داشتند، ابلاغ کرد که حملات رسانه‌ای خود را علیه قاهره متوقف کنند.

در روزهای پنجم و ششم می، سادات اونال، معاون وزیر خارجه ترکیه، به همراه یک هیئت سیاسی از قاهره دیدن کرد و با حمدی سند لوزا، معاون وزیر خارجه مصر به گفت‌وگو پرداخت. این نخستین سفر یک هیئت بلندپایه ترکیه به مصر از سال 2013 محسوب می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم