گریفیتس به حوثی‌ها: عملیات نظامی در مأرب باید متوقف شود

نماینده سازمان ملل لزوم برقراری آتش بس در سراسر یمن را به رهبران حوثی گوشزد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل به یمن در دیدار با رهبران گروه حوثی در صنعا، بر اهمیت توقف هرگونه عملیات نظامی و به ویژه در منطقه مأرب تأکید کرد.
این درخواست همزمان با تشدید عملیات نظامی حوثی‌ها برای حمله به منطقه مأرب مطرح می شود. گریفیتس درباره این عملیات گفت: «فرصت برقراری صلح را از بین می‌برد و جان میلیون ها انسان را در معرض خطر قرار می‌دهد».
نماینده سازمان ملل روز دوشنبه 31 می در یک کنفرانس خبری در صنعا بعد از دیدار با رهبران حوثی و قبل از ترک این شهر، تأکید کرد: «به آتش بس فوری در سراسر یمن جهت کاهش درد و رنج میلیون‌ها انسان یمنی، باز کردن راه‌ها برای نقل و انتقال افراد، حمل کالاها از بنادر برای میلیون‌ها انسان نیازمند و بازگشت به زندگی عادی شدیدا احتیاج داریم».
گریفیتس در این باره توضیح داد که سازمان ملل برای رسیدن به آتش‌بس و باز شدن راه‌ها برای نقل انتقال افراد و کالاهای اساسی و برطرف ساختن محدودیت‌های وضع شده، می‌کوشد. این برنامه و تلاش های سازمان ملل مورد حمایت کشورهای منطقه و جهان قرار دارد، اما از همه مهمتر، باید از حمایت و کمک‌های خود یمنی‌ها برای پایان دادن به جنگ بهره‌مند شود.
او اضافه کرد: «امیدواریم که این حمایت و کمک یمنی‌ها به همراه تمام تلاش‌هایی که در طول یک سال گذشته در این راه مبذول شد، به یک نتیجه مثبت و سرانجام موفقیت‌آمیزی برای فرجام گفتگوهای فعلی منتهی شود».
فرستاده سازمان ملل خاطر نشان کرد که نمی‌توان به نابسامانی‌ها و خشونت‌های سیاسی در این کشور پایان داد، مگر بر پایه حل و فصل امور از طریق گفتگو.
او همچنین اضافه کرد که گذر از جنگ به صلح کاری دشوار است اما اگر طرف‌های درگیری شجاعت آن را داشته باشند که همدیگر را قبول کنند و با یکدیگر گفتگو کنند، امکان رهائی از جنگ و رسیدن به صلح وجود دارد.
شایان ذکر است نماینده سازمان ملل امروز دوشنبه، مذاکرات خود با رهبران حوثی و از جمله رهبر آنها «عبدالملک حوثی» که از طریق «ویدئو کنفرانس» صورت گرفته را پایان داد. این مذاکرات نخستین گفتگوهای وی با حوثی‌ها در طول یک سال گذشته است.
گریفیتس که سومین نماینده سازمان ملل در امور یمن بعد از آغاز جنگ داخلی در این کشور جنگزده به حساب می‌آید، تلاش می‌کند خلاصه فعالیت خود در طول سه سال گذشته را به شکل یک «گزارش نهائی» به سازمان ملل ارائه کند. بعد از این گزارش،گریفیتس در پست جدید خود تحت عنوان «نماینده سازمان ملل در امور انسانی» فعالیت خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم