سازمان ملل 48 مورد سوء قصد علیه فعالان عراقی را ثبت کرده است

UNAMI: هنوز حتی یک نفر از جنایتکاران محاکمه نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هیئت کمک‌های سازمان ملل متحد برای عراق، (UNAMI)، روز دوشنبه 10 خرداد ماه، با انتشار گزارشی به موارد نقض حقوق بشر علیه فعالان عراقی که در تظاهرات اکتبر 2019 در بغداد و دیگر شهرهای این کشور صورت گرفته پرداخت.

این هیات بین‌المللی در گزارش خود به 48 مورد ترور و یا سوءقصد علیه معترضان، منتقدان و فعالان سیاسی در بازه زمانی بین 1 اکتبر 2019 و 15 می 2021 را گزارش کرد. هیئت «یونامی» در گزارش اعلام کرد که بیشتر حوادث تیراندازی توسط عناصر مسلح ناشناس انجام شده است. این تیراندازی به کشته شدن حداقل 32 فعال سیاسی عراق و زخمی شدن 21 فعال دیگر منجر شد.
در ادامه این گزارش آمده:«افراد مسلح پس از بازداشت حدود 32 تن از فعالان سیاسی و سپس شکنجه آنها، موفق به فرار از مجازات شدند. این در حالی است که تاکنون حدود 20 معترض توسط این افراد ربوده شده و هنوز مفقود هستند.»

Advertisement

فضای ترس و وحشت تحقیقات را مختل کرد

هیئت سازمان ملل متحد در عراق در گزارش‌های قبلی خود حوادث ترور و ربودن فعالان عراقی را به عناصر مسلح معروف به «شبه‌نظامیان» نسبت داده بود. اغلب فعالان عراقی در داخل و خارج از این کشور نیز شبه‌نظامیان وابسته به سپاه قدس را مسئول مستقیم ترور فرزندان خود می‌دانند.
در گزارش سازمان ملل آمده است که جمع‌آوری اطلاعات در مورد حوادث ترور و قتل فعالان سیاسی به دلیل نامشخص بودن هویت جنایتکاران و همچنین ترس و وحشتی که شبه‌نظامیان تروریست ایجاد کرده‌اند، با چالش‌های بزرگی روبرو شده است.
سازمان ملل گفته است این ترورها و آدم‌ربایی‌ها، با هدف حذف بازیگران برجسته از میدان‌های تظاهرات و در نهایت خاموش کردن صداهای تاثیر گذار و افراد معروف و در نهایت منصرف کردن شرکت‌کنندگان از حضور در تظاهرات از طریق ایجاد وحشت و ترس صورت گرفته است.
در 48 حادثه‌ای تیراندازی از سوی افراد ناشناس که از سوی این هیئت بین‌المللی ثبت شده، 32 فعال عراقی کشته و 21 نفر دیگر زخمی شده‌اند. علاوه بر این 32 مورد آدم‌ربایی علیه تظاهرکنندگان ثبت شده و اغلب ربوده‌شدگان مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفتند. تا ماه مه گذشته حدود 20 فعال سیاسی نیز ربوده شدند.
در این گزارش آمده است که شورای قضایی عراق کمیته‌ای را برای تحقیق در باره نقض حقوق بشر در جریان تظاهرات اکتبر تشکیل داد و به رغم اینکه این کمیته توانست 8163 مورد از نقض فاحش حقوق بشر را ثبت کند اما تاکنون حتی یک جنایتکار در دادگاه‌های عراق محاکمه نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید