رئیس سابق موساد: به قلب ایران نفوذ کردیم و محرمانه‌ها را فاش ساختیم

دیوید بارنی از امروز به‌عنوان رئیس موساد کار خود را آغاز می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یوسی کوهن، رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی اسرائیل «موساد»، شامگاه دوشنبه 10 خرداد، گفت که موساد توانست به «قلب» ایران نفوذ و به اسرار مربوط به برنامه هسته‌ای ایران دسترسی پیدا کند.

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، کوهن در مراسم خداحافظی پس از 5 سال ریاست او برای سازمان اطلاعات اسرائیل، گفت که موساد توانست، به بایگانی پرونده هسته‌ای ایران راه یابد، محرمانه‌ها را فاش و اعتماد به نفس تهران را تضعیف کند.

به نوشته این روزنامه، دوره ریاست کوهن، شاهد گسترش قابل توجه اقدامات پنهانی اسرائیل علیه ایران، به‌ویژه علیه برنامه هسته‌ای این کشور از جمله این اقدامات ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای ایران، انفجارهای مرموز در تاسیسات نطنز و برخی سایت‌های حساس هسته‌ای ایران بود.

تایید رسمی مقامات ایران

هرچند پیشتر مقامات امنیتی و نظامی ایران سرقت اسناد محرمانه هسته‌ای را تبلیغات اسرائیلی دانسته و آن را تکذیب کرده بودند؛ محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، اولین مقام رسمی بود که این مساله را صراحتا تایید کرد. رضایی در گفت‌وگو با خبرگزاری «مهر» پس از انفجار اخیر در سایت هسته‌ای نطنز گفت: «قبل از این، از اسناد به کلی سری هسته‌ای ما سرقت شده است و قبل از آن چند ریز پرنده مشکوک آمدند و کارهایی انجام دادند.»

رضایی در آن گفتگو افزود: «کشور دچار یک آلودگی امنیتی گسترده شده است و نمونه این آلودگی امنیتی، آن است که در کمتر از یک سال، سه رویداد امنیتی، از جمله دو انفجار و یک ترور (محسن فخری‌زاده) اتفاق افتاده است.»

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران هم روزهای گذشته با تایید سرقت اسناد سری برنامه اتمی ایران از «تورقوزآباد»، گفت: «دوربین‌ها را باید در تورقوزآباد نصب کنید که نیایند اسناد قطعی کشور را ببرند.»

دیوید بارنی، معاون کوهن از امروز سه‌شنبه 1 ژوئن به‌عنوان رئیس موساد کار خود را آغاز می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پیش‌تر گفته بود که هدف اصلی موساد باید جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم