حماس: آماده مذاکره فوری با اسرائیل بر سر اُسرا هستیم

حماس چهار اسرائیلی، از جمله دو سرباز را در اسارت خود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جنبش مقاومت اسلامی «حماس»، روز سه شنبه 11 خرداد، اعلام کرد که آماده مذاکره فوری با اسرائیل، بر سر اسرای دو طرف است.

پیشتر منابع آگاه به «العربیه» گفتند که مبادله زندانیان بین حماس و اسرائیل ممکن است به زودی انجام گیرد.

این منابع به نقل از حماس گفته‌اند که این جنبش، برای مذاکره فوری با اسرائیل درباره پرونده اسرا و زندانیان آماده است.

با اعلام آمادگی حماس، یک هیئت اسرائیلی قرار است هفته آینده به قاهره سفر کند تا درباره مسئله بازگرداندن اجساد سربازان اسرائیلی و اسرای این کشور که توسط حماس در نوار غزه نگهداری می‌شوند، با مصری‌ها و حماس گفتگو کند.

این منابع همچنین خاطر نشان کردند که تعامل بین دو طرف برای تبادل اسرا و زندانیان به مرحله توافق رسیده بود اما با تشدید خشونت‌های 10 روزه اخیر در نوار غزه این روند بار دیگر متوقف شد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، چند روز پیش با اشاره به معامله تبادل اسرا و زندانیان گفت: «بازگرداندن اسرائیلی‌های بازداشت شده و برقراری آتش‌بس طولانی مدت ، بخشی از شرایط تل‌آویو برای بازسازی غزه است».

بررسی پرونده اسرای دو طرف

در همین حال، یحیی السنوار، رئیس جنبش حماس در نوار غزه روز دوشنبه، تأکید کرد، پرداخته شدن مجدد به پرونده اسرای دو طرف «یک فرصت خوب» است که باید مورد استفاده قرار گیرد.

السنوار در پاسخ به پرسش خبرگزاری «فرانسه»، در مورد توافق قریب الوقوع درباره تبادل زندانیان و اسرا، گفت: «در این پرونده یک فرصت واقعی وجود دارد ما آماده مذاکره سریع و غیرمستقیم برای تکمیل پرونده اسرا هستیم.»

گفتنی است که حماس چهار اسرائیلی، از جمله دو سرباز را در اسارت خود دارد. این چهار اسرائیلی در جنگ سال 2014 که اسرائیل به نوار غزه حمله کرده بود، ناپدید شدند. اسرائیل اعلام کرد که آنها کشته شدند اما حماس جزئیاتی درباره سرنوشت آنها اعلام نکرده است.

السنوار روز دوشنبه با سرلشکر عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات مصر، ملاقات و درباره ایجاد ثبات در آتش‌بس بین اسرائیل و فلسطینی‌ها گفتگو کرد. رئیس جنبش حماس اظهار داشت در ملاقات با سرلشکر عباس کامل به او گفت، هیچ اعتراضی به موضوع بازگرداندن اسرا و بازسازی غزه ندارد.

حماس و اسرائیل در 20 ماه می، بر سر برقراری آتش‌بس به توافق رسیدند. آنها از سحرگاه جمعه 21 می، پس یک جنگ 10 روزه که به کشته شدن 258 فلسطینی از جمله 66 کودک انجامید، آتش‌بس رسمی را اجرا کردند.

طی درگیری‌های غزه، 12 اسرائیلی از جمله یک کودک و یک دختر عرب‌ نیز در اثر شلیک موشک‌های حماس کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم