.
.
.

دیدار رئیس‌جمهوری یمن و وزیر امور خارجه سوئد درباره توافق استکهلم

آن لینده: سوئد در کنار یمن می‌ایستد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن روز دوشنبه 31 می 2021 آن لینده، وزیر امور خارجه پادشاهی سوئد و نیکولاس تروفی، سفیر این کشور در یمن را به حضور پذیرفته و با آنها درباره تحولات یمن گفتگو و تبادل نظر کرد.

رئیس‌جمهوری یمن در این دیدار از تلاش‌های سوئد در حمایت از یمن در همه زمینه‌ها و به ویژه و نقش مهم این کشور در موضوع کمک‌های بشردوستانه تقدیر و تشکر کرد.

احمد بن مبارک وزیر امور خارجه یمن هم در دیدار با همتاى سوئدى خود، رژیم ایران را به دست داشتن در لجاجت حوثی‌ها در زمینه متوقف نکردن جنگ و عدم پذیرش آتش‌بس متهم کرده و خواستار اعمال فشار بر شبه نظامیان حوثی و رژیم ایران شد تا آنها صلح و موضوعات مربوط به آن را جدی بگیرند.
وزرای امور خارجه یمن و سوئد روز دوشنبه در ریاض دیدار کرده و در مورد تحولات یمن و چشم‌اندازهای راه‌حل سیاسی گفتگو کردند.
احمد بن مبارک در این دیدار تاکید کرد که برای تعامل با شبه‌نظامیان حوثی باید از گذشته عبرت گرفته و اشتباهات پیشین تکرار نشود، تا نتایج مشابه گذشته حاصل نشود. او از تلاش‌های سوئد برای دستیابی به صلح در یمن قدردانی و شبه‌نظامیان حوثی را مسئول ناکامی و به نتیجه نرسیدن این تلاش‌ها توصیف کرد.
به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، بن مبارک بر تعهد دولت در دستیابی به صلح جامع و پایدار در یمن تاکید و شبه‌نظامیان حوثی را مسؤول قرار‌دادن یمن و منطقه در معرض یک فاجعه احتمالی زیست محیطی و اقتصادی قلمداد کرد.

وزیر امور خارجه یمن، حوثی‌ها را مسئول به نتیجه نرسیدن تلاش‌های سازمان ملل، برای ارزیابی و اصلاح وضعیت نفتکش «صافر» دانست و خواستار تلاش‌ها مشترک و مضاعف برای الزام حوثی‌ها به برخورد مسؤولانه با موضوع نفتکش صافر و عدم سیاسی‌سازی این موضوع شد.
وزیر خارجه سوئد هم در این دیدار تاکید کرد به نوبه خود برای پایان‌دادن به جنگ یمن و پیامدهای انسانی آن تلاش خواهد کرد. آن لینده گفت که کشورش در کنار یمن خواهد ایستاد تا این کشور بتواند با غلبه بر بحران، به صلح، امنیت و ثبات برسد.