مخالفت پزشکان لبنان با تجویز یک داروی ایرانی برای بیماران سرطانی

وزیر وابسته به حزب‌الله این دارو را در لیست وزارت بهداشت گنجانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پزشکان متخصص در بیمارستان‌های لبنان از تجویز یک داروی ایرانی که برای درمان نوعی از سرطان در لیست داروهای مجاز وزارت بهداشت لبنان قرار گرفته است خودداری کردند.

این در حالی است که این دارو، توسط وزارت بهداشت که وزیر آن «حمد حسن»، یکی از اعضای حزب‌الله لبنان است، برای درمان بیماران سرطانی در بیمارستان‌های دولتی توزیع شده است.

به گفته پزشکان لبنانی، این دارو بدون انجام آزمایش، تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه وزارت بهداشت لبنان، در لیست داروهای مجاز قرار گرفته است.

در بیمارستان دولتی بیروت در منطقه «کارانتینا»، بیماران سرطانی می‌گویند تنها دارویی که به آنها ارائه می‌شود داروی ایرانی به نام «لینوما» است که از گروه «گزینه‌های بیولوژیکی» داروها محسوب می‌شود و آزمایش‌های لازم روی این نوع دارو انجام نگرفته است.

پزشکان متخصص لبنان تاکید ‌می‌کنند، وزارت بهداشت لبنان که تحت کنترل حزب‌الله لبنان است بدون انجام آزمایش‌های لازم و معمول در وزارت بهداشت، داروی ایرانی «لینوما» را در لیست داروهای خود قرار داده است. به همین دلیل برخی از پزشکان مختصص لبنانی درباره خطرات استفاده از این دارو به وزارت بهداشت و مردم لبنان هشدار دادند.

بر اساس گفته لبنانی‌ها، افزایش مشکلات اقتصادی، آز و طمع برخی از تاجران به احتکار و نایاب شدن اکثر داروهای اصلی در این کشور منجر شده است. در این زمینه، وزارت بهداشت لبنان که بیش از دو سال است به دست افرادی وابسته به حزب‌الله اداره می‌شود، داروی ایرانی غیر مجاز را برای بیماران سرطانی که قادر به خرید داروها اصلی نیستند، تجویز کرده است.

در این زمینه، دکتر سوزان سربای، مدیر کل مرکز «Medica RCP» برای جمع‌آوری داده‌های پزشکی و دارویی، در مورد خطرات این دارو و چگونگی ثبت آن در فهرست داروهای وزارت بهداشت توسط حمد حسن، آنهم بدون در نظر گرفتن رای کمیته وزارت بهداشت، سخن گفت.

دکتر فادی حداد، متخصص بیماری‌های خود ایمنی، نیز نسبت به مصرف این دارو، هشدار داد .

او با تاکید بر اینکه این دارو مانند ده‌ها داروی دیگر که پزشکان بیمارستان‌های لبنان به خطرات مصرف آنها هشدار می‌دهند، از بیماران خواست از مصرف آن خودداری کنند.

فادی حداد، ضمن تشریح خطرات پزشکی این دارو و اثرات منفی مصرف آن بر بیماران گفت، بدن بیمار پس از مصرف این دارو، دیگر قادر به بازگشت به قبول داروی اصلی نیست، بنابراین ناچار تسلیم بیماری خواهد‌ شد.

تشکیل پرونده قضایی

در همین راستا، پزشکان لبنانی شکایت خود را به راهروهای دادگستری لبنان رساندند، اما دادگستری از آنها پشتیبانی نکرد. این پزشکان پرونده را برای بار دوم از طریق گروهی از وکلا به دادگاه ارائه دادند.

مجد حرب، یکی از وکلای این پرونده گفت که این پرونده 35 صفحه‌ای، شامل 12 سند پزشکی می‌شود که تخلفات اداری وزارتخانه را اثبات می‌کند.

حرب با ابراز تأسف از نحوه رد پرونده پزشکان معترض پس از 4 ساعت از ارسال آن به دادستان عمومی تجدید نظر، افزود: «ما از دارویی صحبت می‌کنیم که ممکن است منجر به مرگ بیماران شود، لذا به جامعه جهانی می‌گوییم لبنان درمانده است لطفا به ما کمک‌ کنید».

در این میان، بیماران از ورود علنی به جنگ و جدال با وزارت بهداشت بیم دارند، برخی بیماران که توانایی خرید داروهای اصلی را دارند ترجیح می‌دهند هزینه‌های هنگفتی بپردازند اما از مصرف داروی ایرانی غیر مجاز و زیان‌آور که وزارت بهداشت آن را بر بیماران تحمیل کرده و جان آنها را به خطر انداخته است، خودداری کنند .

منابع پزشکی لبنان می‌گویند، وزارت بهداشت این کشور 25 داروی ایرانی را در فهرست داروهای خود قرار داده که مراحل تجزیه، تحلیل و آزمایش آنها تکمیل نشده است.

گفتنی است که قیمت داروی ایرانی تفاوت چندانی با داروی اصلی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید