رئیس موساد: باید اقدامات خود علیه رژیم ایران را افزایش دهیم

«اهمیت فعالیت امنیتی علیه ایران از اقدام نظامی در آینده کمتر نیست»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوسی کوهن، رئیس دستگاه اطلاعاتی اسرائیل «موساد»، که روزهای پایانی ریاست خود برای موساد را سپری می‌کند، در مورد فعالیت‌های ایران در منطقه گفت، ما باید کاری کنیم تا همه کسانی که بخواهند از خطوط قرمز عبور ‌کنند، متوجه شوند که هزینه سنگینی را پرداخت خواهند کرد.

کوهن، گفت: «باید فعالیت علیه رژیم ایران افزایش یابد و به مبارزه با این کشور ادامه داد».

او در مراسم دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه «بار ایلان» اسرائیل گفت: «برای اینکه اسرائیل بتواند با چالش‌های امنیتی خود روبرو شود، نیاز به رهبری، شجاعت و عمل‌گرایی دارد».

کوهن با تأکید بر اینکه مقوله امنیت اهمیت بنیادی دارد، گفت: «اهمیت فعالیت امنیتی علیه ایران از اقدام نظامی در آینده کمتر نیست».

جنگ مخفیانه

این مقام اسرائیلی گفت: «ما متوجه‌ایم که صلح کار آسانی نیست، بنابراین اهمیت جنگ مخفیانه در سال‌های اخیر چند برابر افزایش یافته است».

کوهن با اشاره به اینکه موساد در مدیریت نبردهای مداوم تخصص دارد، افزود: «ما در یک جنگ مداوم علیه دشمنان خود و همزمان برای تحقق صلح هستیم».

هفته گذشته، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ، ضمن معرفی دیوید بارنی به عنوان رئیس جدید موساد، که قرار است از ماه آینده برای مدت پنج سال به‌عنوان جانشین کوهن آغاز به کار کند، اظهار داشت که اولویت بارنی، «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای» است.

بارنی، 25 سال عضو موساد بوده و از سال 2019 به عنوان معاون کوهن خدمت می‌کرده است. او پیش از اینکه عضو موساد بشود، در ارتش اسرائیل عضو واحد کماندویی «سایِرِت ماتکال» بوده، و در آنجا مسئول طراحی و اجرای عملیات‌های خطیر موساد در سراسر جهان بوده است. به نظر می‌رسد دلیل انتصاب وی در مقام فعلی نیز همین تجربه و توانایی بارنی در اجرای عملیات‌های خطیر خارج از کشور باشد.

گفتنی است که یوسی کوهن، نیز نقش برجسته‌ای در علمیات‌های خارج از اسرائیل علیه رژیم ایران داشته است. برخی منابع غیر رسمی، عملیات سرقت اسناد اتمی محرمانه ایران از انباری در جنوب تهران در سال 2018، آتش‌سوزی در پایگاه هسته‌ای نطنز در سال 2020، انفجار کارخانه‌های صنایع دفاع پارچین در شرق تهران در سال 2020، ترور پدر بمب اتمی ایران محسن فخری‌زاده در حومه تهران در سال 2020، و انفجار در پایگاه هسته‌ای نطنز در سال 2021 را به کوهن نسبت می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید