مشاور امنیت ملی افغانستان: پاکستان رابطه خود را با طالبان قطع کند

وزارت خارجه پاکستان اظهارات محب را «غیرمسؤولانه و اتهامات بی‌بنیاد» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در واکنش به گزارش‌ها دربارۀ قطع رابطۀ پاکستان با خود او، گفت که پاکستان «به جای قطع رابطه با ما رابطه خود را با طالبان قطع کند.»
مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان گفت: «هنوز به‌طور رسمی این موضوع اطلاع داده نشده اما از پاکستان توقع چنین عمل‌کرد غیردیپلماتیک نمی‌رود و اگر رسمی شود، مراجع دیپلماتیک پاسخ آن‌ را خواهند داد.»
محب افزود: «قطع‌کردن رابطۀ پاکستان با ما چندان تأثیر ندارد، زیرا همین حالا رابطه خوب نیست. چه کاری را می‌توان مثال آورد که رابطۀ خوب با پاکستان را ثابت کند؟ به‌جای قطع رابطه با ما، بهتر است پاکستان رابطۀ‌ خود را با گروه‌های تروریستی قطع کند.»
او در ادامه گفت: «ما می‌خواهیم که آنان به‌طور صادقانه از کشتن افغان‌ها دست بردارند. آنان همیشه وعده می‌کنند، اما هنوز آن را عملی نکرده‌اند. حالا همه می‌دانیم که در عقب این جنگ، دست کیست.»

قطع روابط پاکستان با محب

منابع نزدیک به حکومت پاکستان شنبه 29 می (8 جوزا) خبر دادند که اسلام‌آباد تماس‌های رسمی خود را با حمدالله محب به دلیل اظهارات اخیرش قطع کرده است.
یک مقام ارشد پاکستانی که نخواست نامش فاش شود، گفت: «از این پس اسلام‌آباد هیچ‌گونه روابط‌ دو جانبه با مشاور امنیت ملی افغانستان نخواهد داشت.»
این مقام پاکستانی افزود که اسلام‌آباد «اعتراض شدید» خود را درباره به اظهارات محب را به اطلاع حکومت افغانستان رسانده است.

اظهارات تند محب در مورد پاکستان

حمدالله محب 15 می (25 ثور)، در جریان سفرش به ولایت ننگرهار، به انتقاد تند از پاکستان، گفته بود که این کشور با استفاده از یک گروه قدرت‌طلب [طالبان] به دنبال گسترش جغرافیای خود است.
او همچنین گفته بود که «اقوام پاکستان به شمول پشتون‌ها و بلوچ‌ها از حکومت کشورشان خوش نبوده» و به گفته وی، «پشتون ها به خاطر به دست آوردن حق‌شان قیام کرده و بلوچ‌ها به خاطر حق‌شان می‌جنگند.»
وزارت خارجه پاکستان هفته گذشته با نشر اعلامیه‌‌ای، این اظهارات محب را «غیرمسؤولانه و اتهامات بی‌بنیاد» خواند.

واکنش‌های داخلی

اظهارات جنجالی محب واکنش‌های داخلی را نیز در پی داشت و در این راستا، رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان 16 می در توییتی نوشت: «هرگاه معامله‌ای پشت پرده با پاکستان صورت می‌گیرد، برای انحراف اذهان عمومی احساسات وطن دوستی و ضد پاکستانی مقام‌ها شدت پیدا می‌کند.»
نبیل افزود: «در حال حاضر با میانجی‌گری بریتانیایی‌ها بعضی معاملات شرم‌آور دیگر در جریان و در حال تکمیل شدن است ‏که سود آن برای افراد در نظر گرفته شده، اما زیان آن متوجه افغانستان است.»
گفتنی است که مقام‌های افغان و آمریکا همواره پاکستان و ایران را به حمایت از طالبان متهم کرده‌اند، اما اسلام‌آباد و تهران این اتهام را رد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید