هشدار وزير دفاع عراق درباره تكرار رژه شبه‌نظامیان حشدالشعبی در بغداد

جمعه عناد: سکوت حکومت از سر ضعف نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمعه عناد، وزیر دفاع عراق روز شنبه 29 می 2021 درباره تکرار حضور نظامی حشد الشعبی در وسط بغداد هشدار داد. ستیزه‌جویان حشد الشعبی روزهای گذشته را در اعتراض به بازداشت قاسم مصلح، فرمانده عملیات این گروه شبه‌نظامی در استان الانبار، در خیابان‌های بغداد جولان دادند.
وزیر دفاع عراق بازداشت قاسم مصلح به اتهام دست داشتن در ترور فعالان عراقی را اشتباه خواند اما اخبار منتشر شده درباره آزادی او را هم تکذیب کرد.
او گفت: «بهتر بود برای حل مشکل، یکی از مسئولان حشد الشعبی شخصا با فرماندهی کل نیروهای مسلح دیدار‌ می‌کرد، نه اینکه تهدید به استفاده از زور کنند؛ آنهم با ارتشی که توان جنگ یا یک دولت را دارد.»

سکوت حکومت از سر ضعف نیست

جمعه عناد تاکید کرد که سکوت حکومت را نباید حمل بر ضعف کرد، بلکه این امر ناشی از اهمیت دادن به منافع عمومی است. او گفت: «فرماندهی کل نیروهای مسلح همواره تاکید دارد که اوضاع را باید کنترل کرده و مانع خونریزی شد، اما برخی سکوت حکومت را ناشی از ترس می‌دانند، در حالی که تنها دلیل این کار، ارجح شمردن منافع عمومی کشور است تا مانع رسیدن اوضاع به شرایط ناگوار و درگیری بین نیروهای مسلح و نیروهای حشد الشعبی شد.»
او درباره مبارزه با تروریسم و شکست دادن داعش هم گفت: «هر کس فکر می‌کند بدون حشد الشعبی، داعش شکست نمی‌خورد، سخت در اشتباه است. نیروهای ارتش کشور را آزاد کردند و اگر پشتیبانی هوایی ارتش و نیروی زمینی نبود، این پیروزی به دست نمی‌آمد.»

قاسم مصلح، فرمانده عملیات حشد الشعبی در استان الانبار
قاسم مصلح، فرمانده عملیات حشد الشعبی در استان الانبار


بغداد، پایتخت عراق شامگاه چهارشنبه شاهد ناآرامی‌های امنیتی قابل توجهی بود. این اتفاقات پس از آن رخ داد که گروهی از ستیزه‌جویان مسلح حشد الشعبی، در اعتراض به بازداشت یکی از فرماندهان این گروه، سعی کردند وارد منطقه سبز شوند. نیروهای ویژه عراق با حضور در صحنه مانع از این اتفاق شده و کنترل پایتخت را در دست گرفتند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید