نگرانی نیروهای آمریکا در عراق از حملات پهپادی شبه‌نظامیان وابسته به ایران

حمله به آشیانه اطلاعات آمریکا در فرودگاه اربیل با پهپاد ساخت ایران بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مقامات ارتش آمریكا در عراق نسبت به حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران با استفاده از پهپادها برای فرار از سیستم های شناسایی در اطراف پایگاه های نظامی و تاسیسات دیپلماتیک، ابراز نگرانی کرده‌اند.
به گزارش «واشینگتن پست» مقامات نظامی و دیپلمات‌های می‌گویند، این شبه‌نظامیان به جای استفاده از موشک‌ها، به پهپادهای کوچک با بال ثابت روی آوردند که با ارتفاع بسیار کمی پرواز می کنند و توسط سیستم‌های دفاعی قابل رهگیری نیستند.
بنا به این گزارش، یک مقام مسئول در ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده در عراق تهدید فزاینده پهپادها را بزرگترین نگرانی مأموریت نظامی نیروهای آمریکایی در عراق توصیف کرد.

حمله به آشیانه اطلاعات آمریکا در فرودگاه اربیل

«واشینگتن پست» به نقل از مقامات آگاه در ائتلاف نوشته که در ماه آوریل گذشته، یک حمله پهپادی آشیانه«آژانس اطلاعات مرکزی CIA» در داخل مجموعه فرودگاه شهر اربیل، شمال عراق را هدف قرار داد.
این مقام ائتلاف با اشره به اینکه پرواز این پهپاد در فاصله 10 مایلی ردیابی شد، اما با حرکتش به مسیر پرواز غیرنظامی، مسیر آن گم شد، افزود: «بقایای کشف شده این پهپاد و تجزیه و تحلیل اولیه آن نشان داد که ساخت آن در ایران انجام شده است.»
به نوشته «واشینگتن پست» این حمله به دلیل پیچیدگی‌اش و همچنین مخفی بودن ماهیت آشیانه اطلاعاتی آمریکا، باعث نگرانی مقامات کاخ سفید و پنتاگون شد.


به گفته مقامات غربی، گرچه در این حمله به کسی آسیب نرسید اما یک شب طولانی برای بحث و گفتگو در مورد چگونگی پاسخ‌دادن به آن سپری شد. برخی از مقامات آمریکایی طرفدار بررسی جدی گزینه واکنش نظامی بودند، از جمله برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، اما دولت بایدن در نهایت تصمیم به عدم اقدام نظامی گرفت.

حملات به عین الاسد

به گفته مقامات و پرسنل مستقر در عراق، یک حمله پهپادی مشابه در ماه مه به پایگاه هوایی عین الاسد، نگرانی های مشابهی را در میان فرماندهان ائتلاف در مورد چگونگی تغییر تاکتیک‌های شبه‌نظامیان ایجاد کرد.
یک سرباز عراقی مستقر در عین الاسد به شرط عدم فاش‌کردن هویتش به دلایل امنیتی به «واشینگتن پست» گفته «خسارت زیاد نبود اما ائتلاف بسیار ناراحت بود. آنها به فرماندهان ما گفتند که این یک تنش‌افزایی بزرگ است.»

عين الاسد
عين الاسد


عین الاسد پیش از این در ژانویه سال 2020 در واکنش به ترور فرمانده سابق سپاه قدس ایران قاسم سلیمانی توسط آمریکا با موشک های بالستیک مورد هدف قرار گرفت.

خطر درگیری ایران و آمریکا در عراق

حملات موشکی گروههای مورد حمایت ایران، گاه موجب کشته شدن نظامیان آمریکایی، پرسنل امنیتی و غیرنظامیان عراقی شده است. به نوشته «واشینگتن پست» این اقدامات نظامی تلافی جویانه واشنگتن و تهران را به آستانه درگیری آشکار در خاک عراق سوق داده است.
بنا به این گزارش، یکی از مقامات غربی که به دلیل حساسیت موضوع خواست نامش فاش نشود، گفت: «مرگ یک آمریکایی خط قرمز آنها است. اولین سوالی که آمریکایی ها همیشه می پرسند این است:ملیت مصدوم چه بود؟"

پایگاه هوایی «بلد» عراق
پایگاه هوایی «بلد» عراق


ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده ارشد ارتش ایالات متحده در خاورمیانه «سنتکام»، هفته گذشته گفت که تلاش ها برای توسعه دفاع بهتر در برابر پهپادها در جریان است. او هنگام بازدید از شمال شرقی سوریه به خبرنگاران گفت که مقامات ارتش به دنبال راه هایی برای قطع ارتباطات میان پهپادها و اپراتور آن و همچنین بهبودی رادارها هستند تا با نزدیک شدن تهدید، آن را سریع شناسایی و خنثی کنند.

کارگروه مشترک آمریکا و اسرائیل

در ماه آوریل گذشته، کاخ سفید از تشکیل یک کارگروه مشترک بین ایالات متحده و اسرائیل در مورد تهدید فزاینده پهپادها و موشکهای هدایت شونده دقیق تولید شده توسط ایران و در اختیار گذاشتن آنها در دست گروه‌های نیابتی وابسته به تهران در منطقه خاورمیانه خبر داد.

از سوی دیگر، منابع آگاه، از تلاش وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، «پنتاگون» برای دریافت مجوز از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای حمله به شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران در عراق خبر داده‌اند.

یک منبع آگاه، روز جمعه 28 می 2021، به «دیلی‌کالر» گفت: «دولت سخت در تلاش است تا ‌طیف گسترده‌ای از پاسخ‌های احتمالی به تهاجم شبه‌نظامیان علیه نیروهای آمریکایی در عراق را بررسی کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید