توافق جو بایدن و کنگره آمریکا برای حل و فصل بحران یمن

سفر همزمان نمایندگان سازمان ملل و آمریکا به کشورهای منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و قانونگذاران آمریکایی در کنگره این کشور بر ضرورت ایجاد راه حل برای پایان دادن به بحران یمن اتفاق نظر دارند.
این گام همزمان با تلاش‌های سازمان ملل و جامعه جهانی برای ایجاد آتش‌بس در جنگ یمن برداشته شد. در همین رابطه، این نهاد بین‌المللی اعلام کرد که مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل، اجرای آتش‌بس در سراسر یمن را مورد بررسی قرار داده است و همه طرف‌های درگیر را به شروع مجدد فرایند سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌ها ملزم کرده‌است.
علاوه بر این، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که گریفیتس در شهر «مسقط» با تعدادی از حوثی‌ها و مقامات بلندپایه عمانی دیدار کرده‌است.
شایان ذکر است، دیدارهای منطقه ای گریفیتس چند روزی است که ادامه دارد و با دیدار «تیم لیندرکینگ» فرستاده آمریکا از منطقه همزمان شده است. درهمین راستا گریفیتس روز چهارشنبه گذشته گفتگوهایی با مقامات سعودی داشت.

تلاش برای ایجاد آتش‌بس


در راستای تلاش برای ایجاد آتش‌بس در یمن، «محمد آل جابر»، سفیر پادشاهی عربی سعودی در یمن اعلام کرد، طی دو روز گذشته با نمایندگان سازمان ملل و آمریکا جهت بررسی راه‌های برقراری آتش‌بس در یمن دیدارهایی داشته‌است.
او خاطر نشان کرد :«که حوثی‌ها تاکنون به این تلاش‌ها پاسخ مثبت نداده‌اند و باید مسؤولیت ادامه وضع فعلی و درد و رنج مردم یمن و به ویژه استان مأرب را که بیش از دو میلیون نفر از ساکنین و آوارگان در آن به سر می‌برند، به عهده بگیرند.»
از طرف دیگر، لیندرکینگ فرستاده آمریکا، به شدت از حوثی‌ها انتقاد کرد که تلاش جدی برای توقف درگیری‌ها انجام نمی‌دهند.
این تلاش‌های بین‌المللی برای توقف درگیری‌ها در حالی صورت می‌گیرد که حوثی‌ها حملات خود را برای تصرف استان «مأرب» و منابع سرشار گازی آن ادامه می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید