وزیر خارجه یمن در گفتگو با رابرت مالی: حمایت ایران از حوثی‌ها باید متوقف شود

رابرت مالی بر موضع واشینگتن در حمایت از امنیت، وحدت و ثبات یمن تأکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد بن مبارک، وزیر امور خارجه یمن، در گفتگوی روز جمعه خود با رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، بر ضرورت فشار بر ایران برای توقف حمایت نظامی از شبه‌نظامیان حوثی تأکید کرد.

وزیر یمنی در این گفتگوی تصویری، درباره دخالت ایران و نقش مخرب این رژیم در منطقه، تأکید کرد که ادامه حمایت نظامی ایران از حوثی‌ها، علت اصلی طولانی شدن جنگ در این کشور است.

بن مبارک توضیح داد که رژیم تهران طی سالهای گذشته با به کارگیری شبه‌نظامیان حوثی برای اجرای دستور کار خود، یمن را و منطقه ناامن و بی‌ثبات کرده است.

او خاطرنشان کرد: دخالت های ایران به ایجاد بی‌ثباتی در کشور و تشدید بحران‌های انسانی محدود نمی‌شود، بلکه باعث تبدیل سرزمین یمن به بستری برای باج‌خواهی از کشورهای همسایه و تهدید صلح و امنیت بین‌المللی شده است.»

وزیر خارجه یمن همچنین حوثی‌ها را مسئول جلوگیری از تلاش های بین‌المللی برای ایجاد آتش‌بس و از سرگیری روند مذاکرات سیاسی برای دستیابی به را‌حل دانست.

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در این گفتگو، با تاکید بر اهمیت ادامه تلاش‌های بین المللی و منطقه ای برای پایان دادن به جنگ، بر موضع کشورش در حمایت از امنیت، وحدت و ثبات یمن تأکید کرد.

حوثى‌ها ىر نزديكى مأرب
حوثى‌ها ىر نزديكى مأرب

این گفتگو در حالی صورت می‌گیرد که تلاش‌های بین المللی برای دستیابی به آتش بس در یمن ادامه دارد، اما حوثی‌ها با رد ابتکار عمل‌های صلح و ادامه حمله به استان مأرب، هزاران نفر را آواره کرده‌اند.

روز گذشته، مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، در مسقط با هیئتی از حوثی ها دیدار کرد، و تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور یمن نیز در راستای تلاشها برای ایجاد آتش‌بس مذاکراتی در ریاض انجام داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید