سفیر سابق آمریکا در بیروت: تا حزب‌الله حاکم است، لبنان حاکمیت نخواهد یافت

دیوید هیل: دوستان واقعی لبنان باید به تقویت اقتدار دولت و نه اقتدار یک جناح کمک کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیپلمات عالی‌رتبه سابق وزارت امور خارجه آمریکا گفت که لبنان هرگز حاکمیت واقعی به دست نخواهد آورد و قدرت خویش را باز نخواهد یافت مگر اینکه حزب‌الله، گروه شبه‌نظامی مورد حمایت رژیم ایران، اسلحه را زمین گذاشته و رفتار خود را تغییر دهد.

به گزارش «العربیه»، دیوید هیل، معاون امور سیاسی سابق وزارت خارجه آمریکا و سفیر اسبق آمریکا در لبنان، در جریان وبیناری برای «موسسه خاورمیانه» مستقر در واشینگتن گفت: «دولت لبنان روی پای خود نخواهد ایستاد مادامی که یک گروه تمام سلاح‌های خطرناک را در دست خود جمع كرده و به قاچاق و سایر اقدامات غیرقانونی و فسادآمیز مشغول است.»

هیل افزود: «هیچ کشوری نمی‌تواند نام کشور روی خود بگذارد، تا زمانی که یک گروه در آن کشور، با فرمانبرداری از یک حکومت خارجی، می‌تواند برای آن کشور تمام تصمیمات مرگ و زندگی را بگیرد و تمام شهروندان آن کشور را تحت تأثیر قرار دهد.»

وی متحدان سیاسی حزب‌الله را به استفاده از اهرم فشار برای تغییر رفتارهای بی‌ثبات‌کننده این گروه فرا خواند و گفت آنها باید از اتحاد با حزب‌الله خارج شوند. هیل با اشاره به تامین بودجه و تسلیحات حزب‌الله توسط رژیم ایران گفت: «دوستان واقعی لبنان باید به تقویت اقتدار دولت و نه اقتدار یک جناح کمک کنند.»

سفیر سابق آمریکا در لبنان یادآوری کرد که واشینگتن طی سال‌های گذشته میلیاردها دلار به نهادهای دولتی لبنان كمک كرده است. وی همچنین بر اهمیت ادامه کمک‌های آمریکا به ارتش لبنان تأکید کرد.

در پایان، هیل نخبگان سیاسی لبنان را به دلیل عدم موفقیت‌شان در تشکیل دولتی که قادر به اجرای اصلاحات لازم باشد، به‌شدت مورد انتقاد قرار داد. وی گفت: «به شما بگویم كه از زمان پایان جنگ داخلی در سال 1990 تاكنون من چنین حجمی از ناامیدی در لبنان ندیده‌ام.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید