دیدار فرستاده سازمان ملل با حوثی‌ها درباره آتش‌بس و ادامه مذاکرات صلح

گریفیتس با مذاکره کننده ارشد حوثی‌ها در مسقط گفتگو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، در راستای ادامه تلاشهای بین‌المللی، روز جمعه با تعدادی از رهبران حوثی‌ها درباره تعهد به آتش‌بس و ادامه مذاکرات صلح گفتگو کرد.

هیئت سازمان ملل، روز جمعه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که گریفیتس در مورد یک طرح جامع آتش‌بس در سرتاسر یمن که همه طرف‌ها را ملزم به شروع مجدد یک روند سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌ها کند، ادامه دارد.

گریفیتس در این راستا پس از دیدار از ریاض و گفتگو با مقامات سعودی و یمنی طی روزهای گذشته، به مسقط پایتخت عمان رفت تا نماینده حوثی‌ها و مقامات ارشد عمان بحث و تبادل نظر کند.

بر اساس بیانیه هیئت سازمان ملل، دیدار گریفیتس با مذاکره کننده ارشد حوثی‌ها در مسقط مثبت ارزیابی شده است.

قابل ذکر است که سفر گریفیتس به منطقه، همزمان با سفر تیم لندرکینگ، نماینده ویژه آمریکا در امور یمن، که روز چهارشنبه مذاکراتی با مقامات سعودی انجام داد، صورت گرفته است.

محمد آل جابر، سفیر سعودی در یمن، دو روز پیش اعلام کرد که با نمایندگان آمریکا و سازمان ملل در امور یمن در مورد اهمیت آتش‌بس در یمن گفتگو کرده است.

محمد آل جابر ومارتين گریفیتس
محمد آل جابر ومارتين گریفیتس

آل جابر تأكید كرد كه حوثی‌ها به تلاش‌ها برای ایجاد آتش‌بس پاسخ مثبت ندادند و لذا آنها مسئول افزایش رنج انسانی مردم یمن، به ویژه در مارب هستند، شهری دو میلیون نفری که بسیاری از ساکنان آن آواره شده‌اند.

گفتنی است لیندرکینگ هم هفته گذشته، ضمن انتقاد از حوثی ها گفت: « آنان به طور جدی در تلاش‌ها برای متوقف کردن جنگ شرکت نکرده‌اند.»

با این حال، تلاش‌های بین‌المللی برای دستیابی به آتش‌بس با حمله گسترده شبه‌نظامیان حوثی برای تصرف استان مارب که سرشار از منابع گاز است، روبه‌رو شده است.

حوثی‌ها در مارب
حوثی‌ها در مارب

پادشاهی عربی سعودی چند ماه‌ پیش، ابتکار صلح جامعی را پیشنهاد داد که شامل ایجاد آتش‌بس فراگیر، بازگشایی فرودگاه صنعا و بندر حدیده مطابق با توافق نامه استکهلم و ادامه گفتگوهای سیاسی برای پایان دادن به جنگ می‌شود، اما شبه‌نظامیان حوثی بار دیگر این پیشنهاد را رد کرده و با حملات جدید تنش‌ها و درگیریها را افزایش دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید