بازجویی از ده‌ها افسر امنیتی عراق به اتهام قتل معترضین

کمیته تحقیق: شناسائی عاملان این قتل‌ها به اندکی وقت نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته تحقیق درباره کشتار تظاهرکنندگان در عراق، روز جمعه 28 می 2021 جزئیات جدیدی از نحوه قتل معترضین در تظاهرات موسوم به «انقلاب اکتبر» در سال 2019 را فاش ساخت که منجر به بازجوئی 22 افسر امنیتی از درجه سرگردی تا سرهنگی شد.
محمد الجنابی سخنگوی این کمیته با صدور بیانیه ای خاطر نشان کرد: «ایت کمیته به زودی اسامی جانیان را اعلام خواهد کرد و به خانواده‌های قربانیان غرامت پرداخت خواهد کرد».

7 هزار مدرک

الجنابی در بیانیه خود تأکید کرد که کمیته تحقیق، 7 هزار مدرک از دادگاه های ذیربط را مورد بررسی قرار داده تا به نتائج بی‌طرفانه و شفاف درباره این پرونده پیچیده دست یابد.
او افزود که رئیس کمیته با اشاره به جنایات رخ داده، آنها را هولناک توصیف کرد و اظهار داشت: «اعلام اسامی جانیان تنها به اندکی وقت نیاز دارد».

در این رابطه خانواده‌های قربانیان نیز برای ثبت شهادتنامه، از استان‌های مختلف عراق به دادگاه فراخوانده شدند.

فراخواندن ده‌ها افسر

الجنابی همچنین یادآور شد که کمیته تحقیق ده‌ها افسر پلیس و نیروهای امنیتی را از درجه سرگردی تا سرهنگی را برای بازجویی و تقدیم توضیحات فراخوانده است.

علاوه بر آن، 90 نفر از کارمندان دو وزارتخانه کشور و دفاع به کمیته تحقیق فراخوانده شدند، با این توضیح که بخشی از آنها به عنوان متهم به قتل، و بخش دیگری به عنوان قربانی و زیان‌دیده در نظر گرفته شدند.
شایان ذکر است که به دنبال تظاهرات «انقلاب اکتبر» در سال 2019 و سرکوب خشونت‌آمیز آن در چندین استان عراق، 600 نفر کشته و 30 هزار نفر زخمی شدند. همچنین صدها نفر در این وقایع بازداشت شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید