آمریکا: نگران برخوردهای غیر انسانی با تظاهرکنندگان عراقی هستیم

طی دو سال گذشته حدود 600 نفر از معترضین کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای ضمن ابراز خشم نسبت به رفتار تهدیدآمیز و خشونت‌بار علیه تظاهرکنندگان عراقی، بر حمایت واشینگتن از تلاش‌های دولت عراق برای پاسخگو کردن گروه‌های شبه‌نظامی، تاکید کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت: «نگران برخوردهای خشن و غیر انسانی با تظاهرکنندگان عراقی هستیم».

در این بیانیه آمده است:«نقض حاکمیت قانون در عراق از سوی شبه‌نظامیان به همه مردم این کشور آسیب می‌رساند.»

این بیانیه پس از آن صادر شد که منابع امنیتی و پزشکی در بغداد اعلام کردند، در اثر برخوردهای خشونت آمیز با تظاهرات مسالمت آمیز روز سه شنبه در بغداد، دو نفر کشته و 26 نفر زخمی شدند. این تعداد از تلفات زمانی به دست آمد که نیروهای امنیتی با شلیک تیر هوائی تلاش کردند، جمعیت انبوه در مرکز بغداد را متفرق کنند.

حمایت الکاظمی از آزادی تجمعات

رویاروئی نیروهای امنیتی و مردم معترض در حالی رخ داد که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، از آزادی تجمعات مسالمت آمیز حمایت کرد و دستورات لازم برای حفظ سلامت تظاهرکنندگان و پرهیز از شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به آنها، را صادر کرده بود.

با وجود این، درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضین رخ داد که در نتیجه تلفات جانی به همراه داشت. نخست وزیر عراق در ارتباط با این حادثه بر روی صفحه توییتر خود نوشت: «تحقیقات شفافی را درباره علت بروز درگیرها در «میدان التحریر» بغداد به عمل خواهیم آورد تا وضعیتی که به این درگیری‌ها انجامید را مشخص کنیم. حفظ امنیت وظیفه همگانی است و ضرورت دارد همه ما در آن سهیم شویم».

پیگرد قاتلان

از اکتبر سال 2019 تاکنون، صدها معترض در شهرهای مختلف عراق کشته شدند که افکار عمومی این کشور را به خشم آورده است. اکثر عراقی‌ها به شبه‌نظامیان وابسته به ایران مظنون هستند که برای ایجاد فضائی از رعب و وحشت، مخالفان فکری و سیاسی خود را به قتل می‌رسانند. در روزهای گذشته، قاسم مصلح، از فرماندهان «حشدالشعبی» وابسته به سپاه قدس ایران با حکم قضائی بازداشت شد. او متهم است که عملیات قتل ایهاب الوزنی، فعال مدنی و رئیس «کار گروه هماهنگی ها» در شهر کربلاء را به عهده داشته است.

مردم معترض در تظاهرات مسالمت آمیز روز سه شنبه بغداد، به شدت خواهان پیگیری این قتل‌ها و کشف حقائق آن شده بودند. آنها همچنین خواهان بررسی پرونده های فساد مالی و سیاسی کسانی شدند که خلاف منافع ملی عراق، با کشورهای خارجی در ارتباط هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید