فرمانده بازداشت شده حوثی از طرح حمله ناکام به الحدیده پرده برداشت

رایزنی فرستاده ویژه سازمان ملل با مقامات سعودی درباره آتش‌بس کامل در یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یکی از فرماندهان گروه شناسایی شبه‌نظامیان حوثی که توسط نیروهای مشترک یمنی و سعودی در ساحل غربی یمن به اسارت درآمده است، جزئیات عملیات ناکام شبه‌نظامیان حوثی برای هجوم دریا و زمینی به بندر الحدیده را فاش کرد.

طبق اعترافات این فرمانده به اسارت درآمده حوثی‌ها، قرار بود در این حمله گسترده و غافل‌گیر کننده، منطقه معروف «حی منظر»، یکی از اماکن حیاتی و استراتزیک شهر الحدیده را تصرف کنند. این منطقه اکنون تحت کنترل نیروهای ارتش ملی یمن و ائتلاف عربی است. حمله حوثی‌ها قرار بود روز عید فطر که مردم یمن مشغول مراسم شادی عید بودند صورت بگیرد.

این فرمانده که عبدالسلام محمد صالح مهدی شوشه، نام دارد، ادعا کرد که او اهل روستای مسیب در منطقه بنی‌مطر در صنعا است و از سه ماه پیش، از طریق ارتباط با فرماندهی به نام ابوجهاد به شبه‌نظامیان حوثی پیوسته و مامورت گروه شناسایی را به عهده گرفته است.

او گفت پیش از اینکه به گروه شناسایی ملحق شود، در بخش معروف به «سرویس امنیت پیشگیرانه» حوثی‌ها در مناطق استان الحدیده مشغول بود.

حوثی‌ بازداشت شده همچنین اعتراف کرد، که حوثی‌ها یک قایق ماهگیری مجهز به یک دستگاه لیزر به او دادند تا آن را به منطقه تحت کنترل نیروهای مشترک در الحدیده منتقل کند. به گفته او این قایق به وسیله دستگاه لیزر مجهز بود او گفت قرار بود او پس از شناسایی منطقه و اطمینان از آماده بودن شرایط برای حمله حوثی‌ها به‌وسیله آن دستگاه به حوثی‌ها پیام بدهد تا آنها حمله دریایی و زمینی در روز عید فطر به الحدیده را آغاز کنند اما بازداشت او توسط نیروی ساحلی وابسته به نیروهای مشترک نقشه حوثی‌ها با شکست مواجه کرد.

گفتنی است که بندر الحدیده از سوی سازمان ملل به عنوان بندری آزاد برای رساندن کمک‌های انسانی به مردم یمن، اعلام شده است. شبه‌نظامیان حوثی بارها برای کنترل این بندر برای قاچاق اسلحه از ایران به یمن تلاش کردند اما تلاش آنها با ممانعت نیروهای ائتلاف و نیروهای مشترک یمنی به شکست انجامید .

در سال 2019، نیروهای ائتلاف و ارتش ملی یمن الحدیده را کاملا به محاصره خود در آوردند به طوری که این بندر در آستانه سقوط کامل به دست ارتش ملی یمن بود اما دخالت سازمان ملل عملیات ائتلاف و ارتش ملی یمن را متوقف کرد.

بررسی طرح آتش‌بس کامل در یمن

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در یمن، طی چند روز گدشته در ریاض درباره برنامه خود برای آتش‌بس کامل برای همه مناطق یمن و کاهش محدودیت‌های اعمال شده برای مردم این کشور و همچنین ورود کالاها به کشور با مقامات یمنی و سعودی گفتگو کرد.

فرستاده سازمان ملل از طرفین درگیری خواست تا با از سرگیری روند سیاسی و مذاکرات به درگیری و جنگ در این کشور پایان دهند.

گریفثس در این سفر با شاهزاده خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی، علی محسن صالح معاون رئیس جمهوری یمن، معین عبدالملک نخست وزیر یمن ، محمد الجابر سفیر سعودی در یمن و تیم لندرکینگ فرستاده ویژه ایالات متحده برای یمن دیدار و گفتگو کرد.

گریفیتس در این سفر درباره وضعیت بحرانی مارب و لزوم توقف جنگ و اجازه دادن به تلاش‌های صلح دیپلماتیک برای دستیابی به نتایج مثبت، تأکید کرد.

گفتنی است که درگیری در استان مارب با هجوم شبه‌نظامیان حوثی برای تصرف این استان آغاز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید