فایل صوتی فرمانده بازداشت شده حشد الشعبی را رسوا کرد

مادر فعال عراقی کشته شده: قاسم مصلح، پسرم را به مرگ تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از دستگیری قاسم مصلح، یکی از فرماندهان نیروهای حشد الشعبی و جنجالی که روز گذشته به دنبال این بازداشت در پایتخت عراق به راه افتاد، اکنون چند فایل صوتی از او منتشر شده که نشان می‌دهد او در ترور برجسته‌ترین فعالان سیاسی شهر کربلا دست داشته است.

در همین حال، مادر ایهاب الوزنی که دو هفته پیش در کربلا ترور شد، عصر روز چهارشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی فاش کرد، قاسم مصلح فرمانده متهم به ترور فعالان عراقی، فرزندش را به مرگ تهدید کرده است.

او گفت این فرمانده حشد الشعبی به فرزندش گفت:« اگر یک روز هم از عمرم باقی بماند ترا خواهم کشت».

فایل صوتی

فعالان عراقی نیز طی ساعات گذشته یک فایل صوتی ضبط شده از تماس تلفنی فاهم الطایی و ایهاب الوزنی که هر دو اخیرا ترور شدند را منتشر کردند. در این فایل صوتی، فاهم الطایی به الوزنی می‌گوید، قاسم مصلح او را به مرگ تهدید کرده است. پس از این تهدید، فاهم الطایی ترور شد و دو هفته پیش ایهاب الوزنی نیز به قتل رسید.

گفتنی است که اغلب عراقی‌ها نیروهای وابسته به سپاه قدس ایران در عراق را به قتل و ترور فعالان سیاسی عراق متهم می‌کنند.

به دنبال دستگیری یکی از فرماندهان حشد الشعبی در الانبار به اتهام ترور ایهاب الوزنی، رئیس هیئت‌ هماهنگی اعتراضات در کربلا که سال‌ها از سلطه جناح‌های مسلح وابسته به سپاه قدس هشدار می‌داد، بغداد برای چند ساعت شاهد تنش میان نیروهای امنیتی دولت عراق و شبه‌نظامیان حشد الشعبی که خواهان آزادی قاسم مصلح قاتل فعالان عراقی هستند، شده بود.

این فرمانده علاوه بر قتل ایهاب الوزنی، به ترور فاهم الطایی نیز متهم است.

گفتنی است شبه‌نظامیان مسلح وابسته به ایران در عراق به ترور و قتل ده‌ها تن فعالان، روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر در عراق متهم هستند.

تمام افرادی که توسط این شبه نظامیان ترور شدند فعالانی سیاسی مسالمت آمیز بودند که خواستار کوتاه کردن دست رژیم جمهوری اسلامی درعراق بودند.

این ترورها از زمان آغاز «انقلاب اکتبر» در سال 2019 تاکنون ادامه دارد. یکی از اساسی‌ترین شعار این جنبش، طرد مزدوران رژیم جمهوری اسلامی از عراق است و وجه تمایز این جنبش با جنبش‌های دیگر این است که از شهرهای شیعه‌نشین مانند کربلا نجف، سامرا، عماره و بصره آغاز شد. رژیم ایران میلیون‌ها دلار برای بهبود چهره خود در عراق در این شهرهای شیعه‌نشین هزینه کرده است اما در نهایت کنسولگری‌های جمهوری اسلامی توسط هزاران تن از تظاهرکنندگان شیعه به آتش کشیده شد.

از زمان آغاز اعتراضات مردمی نزدیک به دو سال پیش تاکنون بیش از 70 فعال عراقی ترور شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید