بلینکن: آتش‌بس غزه آغاز راه است

هفته آینده وزیر خارجه آمریکا با همسایگان ایران گفتگو خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در پایان سفر دوره‌ای خود به کشورهای خاورمیانه، در یک کنفرانس خبری در شهر عمان، پایتخت اردن، اظهار داشت:«آتش‌بس غزه ابتدای راه است و نه پایان آن.» او اضافه کرد: «می توانیم براساس این آتش‌بس گام‌های سازنده بعدی را برداریم».

وزیر خارجه آمریکا خاطر نشان ساخت که هفته آینده جهت کاهش تنش‌ها در منطقه، با کشورهای خلیج به گفتگو خواهد پرداخت.

از سوی دیگر، عبدالله دوم، پادشاه اردن، در دیدار با وزیر خارجه آمریکا، از افتتاح قریب الوقوع کنسولگری آمریکا در قدس شرقی استقبال کرد و از نقش کلیدی آمریکا برای تحقق صلحی عادلانه و فراگیر براساس «تشکیل دو دولت» ستایش کرد.

در این راستا، وزیر خارجه آمریکا، درباره بازگشائی کنسولگری کشورش در قدس شرقی، گفت:« این موضوع فقط به اندکی زمان نیاز دارد». بلینکن همچنین از نقش اردن و تلاش های این کشور برای تحقق آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطینی‌ها تشکر کرد.

شایان ذکر است که بلینکن، قبل از سفر به اردن، از اسرائیل و مصر دیدار کرد و در گفت‌وگو با سران این کشورها، به ترسیم چارچوب احتمالی و مهم درباره احیای فرآیند صلح خارومیانه و گفت‌وگوی مستقیم میان اسرائیل و فلسطینی ها از جمله گروه حماس، دست یافت.

فرآیند بازسازی غزه

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد، با کنگره آمریکا بر سر اعطای کمک‌های اقتصادی بالغ بر 75 میلیون دلار به فلسطینی‌ها کار خواهد کرد و در صدد است یک کمک فوری 5.5 میلیون دلاری برای نوار غزه ترتیب دهد.

بلینکن تأکید کرد که نباید این کمک‌ها به دست حماس برسد که «به جز فقر و بدبختی»، حاصلی برای مردم غزه نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید