اتحادیه اروپا: ناوگان ما در خلیج امنیت ناوبری بین‌المللی را تقویت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه 6 خرداد تاکید کرد که ناوگان دریایی این کشورها ،در دریای خلیج، برای حفظ امنیّت ناوبری بین‌المللی به حضور خود در این منطقه ادامه خواهد داد.
آندیر فریس، فرمانده عملیات دریایی اروپا در دریای خلیج، گفت: «این ناوگان که در تنگه هرمز ، خلیج عمان و دریای عرب فعالیّت می کند، امنیّت ناوبری بین المللی را بر اساس قانون دریایی تقویت می‌کند.»
او همچنین افزود:«این ناوگان در تنگه هرمز، مطابق با شرایط قوانین بین‌المللی دریایی، تضمین‌های امنیتی ارائه می دهد.»
در همین راستا، کارشناسان اروپایی در بروکسل خاطر نشان کردند که نقش پادشاهی عربی سعودی در حفظ امنیّت خلیج مهم و ضروری است و امنیّت تجارت و ناوبری در دریای خلیج، بخشی از امنیّت جهانی است.

تنگه هرمز و ايران

قابل ذکر است که تنگه هرمز که یک شاهراه آبی اصلی برای انتقال نفت به بازارهای جهانی است، در سال 2019 شاهد حملات پی در پی به نفتکش‌های تجاری خارجی بود. نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، ایران را مسؤول این حملات دانستند.
واشینگتن و چندین کشور در منطقه، سپاه پاسداران و قایق‌های آن در دریا و همچنین برخی از شبه نظامیان وابسته به ایران در منطقه از جمله نظامیان حوثی را به تهدیدامنیّت ناوبری دریایی جهانی متهم کرده‌اند.
شبه‌نظامیان حوثی‌ وابسته به ایران تاکنون چندین بار مین‌های شناوری در سواحل الحدیده و باب‌المندب کاشتند. در حالی که ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن، این مین‌ها را خنثی کرد.


ائتلاف بین‌المللی

در سال 2019 برخی از کشورها منطقه و کشورهای اروپایی به منظور محافظت از ناوبری بین المللی در تنگه هرمز و باب المندب، ائتلاف بین المللی تشکیل دادند. این ائتلاف برای تضمین امنیّت، آزادی دریانوردی ، تجارت جهانی و همچنین حمایت منافع کشورهای شرکت کننده است.
اقدامات و فعالیّت‌های ناوگان نظامی این ائتلاف ،حفاظت از امنیّت دریایی در آب‌های خلیج، تنگه هرمز، باب المندب، دریای عمان و دریای سرخ است.

سعودی در سال 2019 برای حمایت از تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی،و همچنین برای جلوگیری و مقابله با تهدیدها و تضمین امنیّت شاهرا‌های تامین انرژی به اقتصاد جهانی، به این ائتلاف پیوست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید