گفتگوهای سه روزه گریفیتس در ریاض برای ایجاد آتش‌بس در یمن

تاکید بر ضرورت ملزم‌کردن طرف‌های درگیر به از سرگیری روند سیاسی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در یمن، پس از سه روز گفتگو با مقامات دو دولت یمن و سعودی در ریاض، در مورد برنامه خود برای آتش‌بس جامع در یمن، ابراز امیدواری کرد.
برنامه گریفیتس علاوه بر توقف درگیری‌‎ها، کاهش محدودیت‌های اعمال‌شده برای حرکت مردم و کالاها به داخل و خارج یمن، و ملزم‌کردن طرف‌های درگیر به از سرگیری روند سیاسی برای پایان دادن به نزاع را در بر می‌گیرد.
او در این سفر علاوه بر دیدار با شاهزاده خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی، با علی محسن صالح معاون رئیس جمهوری یمن، معین عبدالملک نخست وزیر یمن، محمد الجابر سفیر سعودی در یمن ، تیم لندرکینگ فرستاده ویژه ایالات متحده آمریکا و دیگر دیپلمات‌ها دیدارهای متعدد دیگری را انجام داد.
مطابق بیانیه دفتر گریفیتس، او در جلسات متعدد ضمن بررسی وضعیت بحرانی استان مارب، بر لزوم توقف جنگ در این منطقه و مهلت دادن به تلاش‌های دیپلماتیک برای دستیابی به صلح و نتایج مثبت تأکید کرد.
بر اساس این بیانیه، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که پیشرفت در اجرای «توافقنامه ریاض» بین دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوبی به هدف جلوگیری از فروپاشی یمن ادامه یابد.
گریفیتس طرف‌های درگیر را مسئول اوضاع مردم یمن دانست و گفت که آنها باید برای حل و فصل اختلافات به طور مسالمت‌آمیز سریعا اقدام کنند.
او افزود: «تغییر مسیر هنوز هم امکان‌پذیر است، اما اگر جنگ ادامه یابد وضعیت دشوارتر خواهد شد. تفرقه و دودستگی بیش از آنچه که هست افزایش می‌یابد و شرایط انسانی وخیم‌تر می‌شود. یمنی‌ها شایسته زندگی بهتر به جای جنگ بی‌پایان هستند."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید