چرا لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران ممکن است بازار نفت را مختل کند؟

جیسون شیپ بروکرز: ایران 69 میلیون بشکه نفت در دریا نگهداری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که بحث‌ درباره لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران بدون در نظر گرفتن زمان و نحوه لغو آن، همچنان در رسانه‌ها داغ است، ده‌ها میلیون بشکه نفت این کشور برای حمل و نقل به خریداران بر روی تانکرها بارگیری شده است.

شرکت «جیسون شیپ بروکرز»، مستقر در لندن که داده‌های تاریخی نفت را از قرن نوزدهم به این سو، ردیابی می‌کند، در آخرین برآورد خود گفته است که ایران 69 میلیون بشکه نفت در دریا نگهداری می‌کند.

ریچارد متیوز، رئیس تحقیقات این شرکت، گفت كه دقیقاً مشخص نیست واقعاً چه میزان نفت در ایران ذخیره شده، زیرا تعداد کشتی‌های نفتی مشخص نیست کما اینکه معلوم نیست که این شناورهای نفتی مورد استفاده، چقدر پر هستند.

اهمیت بشکه‌های شناور نفت ایران، به تاثیر ورود سریع این بشکه‌ها به بازار جهانی نفت برمی گردد، زیرا تاجران نفت خام از این می ترسند که بهبود عرضه نفت خام ایران مانع روند صعودی قیمت‌های نفت شود که امسال 34 درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ»، از نظر تئوری، بشکه‌های شناور نفت ایران ظرف چند هفته می‌تواند به بیشتر خریداران برسد، در حالی که ریچارد متیوز معتقد است که فروش نفت ذخیره شده به احتمال زیاد به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

بر اساس برآوردهای شرکت «گیبسون»، ایران دارای 40 ناوگان ذخیره سازی نفت است که شامل 29 تانکر به نام «کشتی‌های غول‌پیکر نفتی» است. حجم حمل استاندارد بار هر کدام از این تانکرهای دریایی دو میلیون بشکه نفت است. علاوه بر این ایران 11 تانکر موسوم به «سوئز مکس»، را در اختیار دارد.

در همین حال، شرکت «سیتی گروپ» گفته است که ایران می‌تواند 65 میلیون بشکه نفتی شناور در دریا و حدود 54 میلیون بشکه دیگر در انبارهایی که در خشکی در نزدیک مناطق ساحلی ساخته است، داشته باشد.

«سیتی گروپ»، روز دوشنبه، در یادداشتی گفت:«میزان و زمان بازگشت نفت ایران به بازار در پیش‌بینی مسیر سهام جهانی نفت و قیمت نفت خام مسئله‌ای محوری است».

این شرکت افزود:«می‌توان نفت ذخیره شده ایران را در ظرف 10 تا 20 روز، به بازارهای عمده صادراتی از جمله هند و چین تحویل داد».

این در حالی است که مذاکره کنندگان ایالات متحده، ایران و اروپا برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 که می‌تواند محدودیت‌های صادرات نفت ایران را کاهش دهد، بار دیگر به گفت‌وگوهای خود برای رسیدن به توافق دائمی به وین بازگشته‌اند.

طبق خوش‌بینانه‌ترین برآوردها و پیش‌بینی‌های کارشناسان و شرکت‌های متخصص در امور تولید و صادرات نفت، ایران پس از لغو تحریم‌ها در کمتر از سه ماه می‌تواند نزدیک به 4 میلیون بشکه نفت تولید کند. این میزان یعنی بازگشت تولید نفت ایران به میزان پیش از تحریم‌ها خواهد رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید