سعودی: ریاض به تلاش‌ خود برای منع اقدامات خصمانه اسرائیل در فلسطین ادامه می‌دهد

درگیری‌های اسرائیل با گروه‌های مسلح فلسطینی به کشته شدن 232 فلسطینی از جمله 65 کودک منجر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شورای وزیران پادشاهی عربی سعودی، شامگاه سه‌شنبه 4 خرداد، جلسه‌ ویدئویی به ریاست مللک سلمان بن عبدالعزیز، پاشاه این کشور، تشکیل داد.

شورای وزیران سعودی در این جلسه، ضمن بررسی تحولات اوضاع و مسائل سیاسی منطقه خاورمیانه، مجدداً تأكید كرد كه پادشاهی عربی سعودی به تلاش‌های خود در تمام سطوح برای جلوگیری از اقدامات خصمانه اسرائیل علیه فلسطینی‌ها ادامه خواهد داد.

پادشاه سعودی و شورای وزیران تاکید کردند که ریاض از طریق برقراری ارتباط با طرف‌های فعال برای اعمال فشار بر دولت «اشغالگر» اسرائیل، برای یافتن راه حلی عادلانه برای مسئله فلسطین به گونه‌ای که آرمان‌های ملت فلسطین برای تأسیس کشور مستقل خود با پایتختی قدس شرقی محقق شود، تلاش خواهد کرد.

شورای وزیران همچنین تاکید کرد، تحقق آرمان ملت فلسطین برای داشتن دولتی مستقل که پایتخت آن قدس شرقی باشد، مطابق با تصمیمات مشروعیت بین المللی و ابتکار عمل صلح عربی است.

پادشاهی سعودی پیشتر اقدامات اسرائیل در قدس شرقی و تلاش این کشور برای مصادره سرزمین‌های فلسطینی‌ها در منطقه الشیخ جراح که به درگیری 11 روز غزه با اسرائیل منجر شد، را به شدت محکوم کرده بود.

تماس ملک سلمان با محمود عباس

در بحبوحه درگیرهای غزه، ملک سلمان پادشاه سعودی، طی تماسی با محمود عباس، رئیس دولت فلسطین، بر موضع کشورش در محکوم‌کردن اقدامات اسرائیل در شهر قدس و حملاتش به نوار غزه که منجر به کشته‌ و زخمی‌شدن شهروندان بی‌گناه شد، تاکید کرد.

ملک سلمان همچنین تاکید کرد پادشاهی عربی سعودی از طریق تماس با طرف‌های فعال برای اعمال فشار بر دولت اسرائیل، به تلاش‌های گسترده خود برای جلوگیری از اقدامات و حملات اسرائیل به قدس ادامه خواهد داد.

پادشاه سعودی در راستای این تلاش‌ها، به وزیر امور خارجه این کشور دستور داده تا در چارچوب سازمان همکاری اسلامی، سازمان ملل و دیگر طرف‌های موثر به تلاش‌ها برای حمایت از موضع فلسطین ادامه دهد.

محمود عباس هم ضمن قدردانی از خادم حرمین شریفین، گفت: «مواضع کنونی پادشاهی عربی سعودی در حمایت از مردم فلسطین، ادامه همان مواضع تاریخی و شرافتمندانه این کشور در قبال آرمان فلسطین است.»

وزارت امور خارجه سعودی نیز طی درگیری 11 روزه اسرائیل با نوار غزه، حملات اسرائیل به غیر نظامیان را محکوم کرد .

با اعلام برقراری آتش‌بس روز جمعه سعودی ضمن استقبال از برقراری آتش‌بس در نوار غزه، از تلاش‌های جمهوری عربی مصر و دیگر تلاش‌های بین المللی نیز قدردانی کرد.

آتش‌بس بین اسرائیل و غزه که بامداد روز جمعه هفته گذشته آغاز شد، پس از یازده روز تنش نظامی، به شدیدترین درگیری‌ها را از سال 2014 بین اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی پایان داد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن تقدیر از نقش مصر و سایر کشورهایی که به دستیابی به آتش‌بس تلاش کردند، بر تعهد کشورش با همکاری با سازمان ملل و شرکای بین‌المللی برای فرستادن کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه و بازسازی نوار، با همکاری تشکیلات خودگردان فلسطین و نه حماس، تأکید کرد.
هم‌زمان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از قطعنامه آتش‌بس میان اسرائیل و غزه استقبال کرد و از تلاش‌های مصر در ایجاد آرامش بین دو طرف قدردانی کرد.

درگیری‌های اسرائیل با گروه‌های مسلح فلسطینی و در راس آنها حماس و جهاد اسلامی، به کشته شدن 232 فلسطینی از جمله 65 کودک و برخی اعضا و رهبران حماس و زخمی‌شدن 1900 نفر دیگر در نوار غزه در نتیجه حملات اسرائیل منجر شد.
موشک‌های حماس و سایر گروه‌های مسلح در نوار غزه نیز، باعث کشته شدن 12 اسرائیلی، از جمله دو کودک و یک سرباز، و زخمی شدن 336 نفر دیگر شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید