تهدید نخست‌وزیر عراق در پی بازداشت یک فرمانده «حشدالشعبی» به اتهام قتل فعالان

اطلاعات عراق «قاسم مصلح» فرمانده حشد شعبی در الانبار را بازداشت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

درپی بازداشت قاسم مصلح، یکی از فرماندهان بلندپایه شبه‌نظامیان «حشد شعبی» به اتهام قتل فعالان مدنی عراق، این شبه‌نظامیان با محاصره منطقه سبز، مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور را تهدید کردند.

این اقدام بی‌سابقه یک روز بعد از آن صورت می‌گیرد که طی تظاهرات روز گذشته در بغداد تعدادی از تظاهرکنندگان با شلیک گلوله کشته شدند.

با این حال، تعدادی از شبه‌نظامیان حشدالشعبی در اعتراض به بازداشت مصلح، عصر چهارشنبه، با تعداد زیادی خودرو و اسلحه وارد منطقه سبز، محل استقرار دولت در بغداد شدند. نیروهای امنیتی می‌گویند به این حرکت تهدیدآمیز پایان داده و کنترل اوضاع را به دست گرفتند.

نخست وزیر عراق ضمن تشکیل کمیته‌ای برای تحقیق در مورد اتهامات منتسب به قاسم مصلح، در بیانیه‌ای از همه شهروندان خواست تا منافع عراق را در اولویت قرار دهند.

الكاظمی با بیان اینکه «مسئولیت دولت برقراری امنیت در کشور است»، هشدار داد كه «تظاهرات مسلحانه برخی گروهها نقض جدی قانون اساسی است.»

یک منبع امنیتی عراق تأکید کرد «قاسم مصلح» فرمانده شبه نظامیان «حشد شعبی» به اتهام قتل «ایهاب وزنی» فعال مدنی در شهر کربلا دستگیر شده‌است.

الوزنی به همراه فاهم الطائی از هماهنگ‌کنندگان اعتراضات مردمی در کربلا در چند سال گذشته نسبت به سلطه شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران ایران بر امور عراق هشدار می‌دادند.
این منبع اضافه کرده‌ است که «سرنخ هائی درباره کسانی که در پس این عملیات ترور قرار دارند به دست آوردیم و وقتی که همه سرنخ‌ها را در کنار هم قرار دادیم، متوجه شدیم که این شخص (قاسم مصلح) در رأس همه عملیاتی است که فعالان مدنی را هدف قرار می‌دهد».

دستگیری بی‌سابقه

از سوی دیگر، این نخستین باری است که یک مقام از این سطح در شبه نظامیان «حشدشعبی» وابسته به ایران دستگیر می‌شود. گروهی که گلوگاه‌های مهمی از قدرت حکومت عراق را در اختیار دارند.
شایان ذکر است، از ابتدای اعتراضات مردمی در سال 2019 که به «انقلاب اکتبر» معروف شد، ترور فعالان مدنی به شبه نظامیان «حشدشعبی» وابسته به ایران نسبت داده می‌شد.
علاوه براین، منبع امنیتی مذکور خاطر نشان کرده‌است که «کمیته مبارزه با فساد» وابسته به سازمان اطلاعات عراق که مسؤول پی‌گیری و بازداشت مقامات بلندپایه در رابطه با فساد دولتی است، عملیات دستگیری را به انجام رسانده‌است.

قاسم مصلح
قاسم مصلح


همچنین یک منبع امنیتی دیگر گفته؛ به دنبال بازداشت «قاسم مصلح»، منطقه سبز بغداد به دلیل بالا گرفتن تهدیدات از سوی گروه‌های مسلح وابسته به ایران، بطورکامل بسته شد. در این میان منابع خبری خاص به «العربیه» اطلاع دادند که تعدادی از شبه نظامیان حشدشعبی به شکل ملموسی در اطراف منطقه سبز به حرکت درآمدند.
مقامات امنیتی عراق قبلاً دربارهٔ بالا رفتن تنش از سوی گروه‌های مسلح وابسته به ایران که تلاش می‌کنند با فشار خود «قاسم مصلح» را آزاد کنند، هشدار داده بودند.
در پی بازداشت «قاسم مصلح» شبه نظامیان «حشد شعبی» بیانیه ای صادر کرده و در آن تأکید نمودند که «در چند ساعت آینده (قاسم مصلح) آزاد خواهد شد و در برابر کسانی که می‌خواهند «کارت بازی را به هم زنند» خواهیم ایستاد».

70 قربانی ترور


شایان ذکر است که از زمان آغاز اعتراضات مردمی عراق در دو سال گذشته، تاکنون بیش از 70 فعال مدنی هدف قرار گرفته یا برای به قتل رساندن آنها تلاش شده‌است. از میان شخصیت‌های مهمی که به این شیوه به قتل رسیدند، می‌توان «هشام الهاشمی» کارشناس و تحلیل گر بین‌المللی امور گروه‌های تندرو نام برد.

عکسی از کمپین "چه کسی مرا کشت؟"
عکسی از کمپین "چه کسی مرا کشت؟"


در اعتراض به این ترورها، سه شنبه گذشته بغداد شاهد تظاهرات هزاران نفر از مردم عراق بود که ابتدا به‌طور مسالمت آمیز به حرکت درآمد اما با ورود نیروهای امنیتی به خشونت و درگیری منجر شد. هدف از این تظاهرات، فشار بر دولت «الکاظمی» بود که تحقیقات خود را دربارهٔ ترور فعالان سرعت بخشد و نتایج آن را مشخص کند. دولت قبلاً وعده این کار را داده بود اما به وعده خود عمل نکرد.
یادآوری می‌شود که دولت مصطفی الکاظمی بعد از آن به قدرت رسید که تظاهرات مستمر مردمی معروف به «انقلاب اکتبر»، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر قبلی را مجبور به استعفاء کرد. انقلابی که تاکنون 600 کشته تقدیم کرده اما همچنان به قوت خود باقی مانده‌است. اگرچه ترورها و عدم پاسخگوئی شفاف دولت فعلی به آن، یأس و ناامیدی از دولت «الکاظمی» در میان فعالان عراقی را دامن زده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید