بلینکن در تل‌آویو: با اسرائیل در مورد توافق هسته‌ای ایران رایزنی می‌کنیم

بایدن: تلاش می‌کنیم که کمک‌ها به مردم غزه برسد، نه به حماس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا که روز سه شنبه برای تثبیت آتش‌بس میان فلسطینی‌ها و اسرائیل سفر خود را به رام‌الله، قدس، قاهره و اردن را آغاز کرده است، صبح امروز وارد تل‌آویو شد.

بلینکن در این سفر با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در تل‌آویو دیدار و گفتگو کرد. او سپس با محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطینی در رام‌الله دیدار خواهد کرد.

بلينكن نتنياهو
بلينكن نتنياهو
Advertisement

نتانیاهو در کنفرانس خبری مشترک با بلینکن ضمن قدردانی از حمایت نظامی آمریکا از اسرائیل، گفت: «امیدواریم واشینگتن به توافق هسته ای با ایران بازنگردد» و تأكید كرد: "اسرائیل متعهد به دفاع از خود در برابر رژیم ایران است.»

بلینکن هم گفت: «ما و اسرائیل در تلاشیم تا با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه مقابله کنیم. واشینگتن در حال رایزنی با اسرائیل در مورد توافق هسته‌ای ایران است.»

بلینکن با اشاره به اینکه ایالات متحده کاملاً از اسرائیل در برابر حملات «حماس» حمایت می کند، افزود: «ما از دسترسی حماس به بودجه بازسازی غزه جلوگیری خواهیم کرد و حمایت‌های بین المللی لازم را برای بازسازی غزه بسیج خواهیم کرد.»

وزیر خارجه آمريكا پس از اسرائیل و فلسطین به مصر می رود تا با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر دیدار کند. دولت مصر نقش اساسی در دستیابی به آتش‌بس به دست آمده میان اسرائیل و گروههای مسلح فلسطینی در غزه که از روز جمعه به اجرا درآمد، نقش اساسی ایفا کرد.

بلینکن قرار است پیش از بازگشت به ایالات متحده از اردن که مدت‌هاست مانند مصر روابط دیپلماتیک خود را با دولت اسرائیل برقرار کرده است، دیدار کند.
سفر وزیر خارجه آمریکا به خاورمیانه چند روز پس از توافق آتش بس بین اسرائیل و فلسطینی‌ها در نوار غزه انجام می‌گیرد .

هدف از این سفرر تثبیت آتش‌بس، پیگیری و بررسی نحوه رساندن کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه اعلام شده است.

سفر آتونی بلینکن به درخواست جو بایدن، رئیس‌جمهوری صورت گرفته است که از وزیر خارجه‌اش خواسته بود تا برای حمایت از تلاش‌های دیپلماسی ایالات متحده برای برقراری آتش‌بس و تثبیت دائمی آن میان فلسطینی‌ها و اسرائیل به قدس، رام‌الله، تل‌آویو، قاهره و امان سفر کند.

بایدن تأکید کرد که وزیر امور خارجه‌اش تلاش خواهد کرد تا کمک‌های بشر دوستانه به صورت فوری به غزه برسد به گونه‌ای که به نفع مردم آنجا باشد و نه گروه حماس.

بایدن تأکید کرد که بلینکن پس از سال‌ها بی‌توجهی به بحران فلسطین، برای بازسازی روابط با رهبران فلسطین و مردم فلسطین تلاش خواهد کرد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به «العربیه» گفت که واشینگتن با کشورهای عربی خلیج و دیگر کشورهای کمک‌کننده به بازسازی غزه هماهنگی می‌کند

تا کمک‌های مالی از طریق سازمان ملل و تشکیلات خودگردان فلسطین به افراد آسیب دیده تحویل داده شود، زیرا واشنگتن حماس را یک سازمان تروریستی می داند، و با این سازمان تعامل نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید