نگرانی از ترور نامزدها در آستانه انتخابات پارلمانی عراق

برخی رهبران جنبش اکتبر خواستار تحریم انتخابات شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با نزدیک شدن به تاریخ انتخابات پارلمانی در عراق و پس از موجی از ترورها که فعالان سیاسی و مدنی را هدف قرار داده بود، درخواست‌ها برای حمایت و محافظت از کاندیداهای انتخاباتی و کسانی که با کمیسیون انتخابات همکاری می‌کنند، بیشتر شده است‌.

تحلیلگران سیاسی باور دارند سلطه احزاب اسلام‌گرای سنتی و شبه‌نظامیان وابسته به این احزاب، موجب بسته شدن سپهر سیاسی شده و برگزاری انتخابات آزاد را ناممکن کرده است.

فائق الشیخ علی، یکی از برجسته‌ترین فعالین جنبش اعتراضی اکتبر 2019، اعلام کرد که او انتخابات پارلمانی را تحریم کرده است.

او در توئیتی که در تاریخ 9 ماه مه منتشر کرد، از نیروهای جنبش مدنی و جوانان انقلابی اکتبر خواست تا در انتخابات شرکت نکنند و برای ادامه مسیر جنبش علیه ایران و شبه‌نظامیان وابسته به آن در ماههای آینده آماده شوند.

حسین غرابی یکی دیگر از شخصیت‌های برجسته و بنیانگذار «جنبش ملی برای خانه عراقی»، از جریان‌های سیاسی برآمده از جنبش اعتراضی اکتبر نیز خواستار تحریم انتخابات پارلمانی شد.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، 17 جریان و سازمان سیاسی برآمده از جنبش اعتراضی اکتبر 2019 عراق، در بیانیه‌ای مشترک، خواستار تحریم رسمی انتخابات پارلمانی عراق شدند.

فعالان عراقی روز گذشته از مردم شهرهای این کشور خواستند تا در تظاهرات گسترده که قرار است امروز سه شنبه، در حمایت از جنبش و مقابله با عملیات ترور و ارعاب، برگزار شود فعالانه شرکت کنند.

موج ترور فعالان عراقی

مواضع جوانان جنبش اکتبر و شخصیت‌های سیاسی برآمده از این جنبش، در اعتراض به ترور فعالان سیاسی به ویژه ترور ایهاب الوزنی هماهنگ کننده اعتراضات در کربلا اتخاذ می‌شود.

الوزنی بکب، از فعالان برجسته عراقی بود که چندین سال از سلطه جناح‌های تروریستی مسلح وابسته به ایران هشدار داده بود.

چند روز پیش، گروههای مسلح، احمد الحسن روزنامه نگار عراقی را در الدیوانیه، هدف قرار دادند که او از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و همچنان در بیمارستانی در بغداد تحت درمان است.

پیش از این چندین روزنامه‌نگار، فعال سیاسی و تحلیلگر مانند هشام الهاشمی، ریهام یعقوب و غیره توسط شبه‌نظامیان وابسته به سپاه قدس ایران در عراق ترور شدند.

در همین رابطه، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، دستور داد تا تحقیقاتی در باره این ترورها صورت گیرد اما تاکنون هیچ یک از جنایتکاران دستگیر یا محاکمه نشده‌اند.

برگزاری انتخابات پارلمانی

مصطفی الکاظمی، در سخنرانی خود به مناسبت یکمین سالگرد حکومت خود، به تلاش دولت عراق برای محدود کردن سلاح‌های کنترل نشده در دست دولت و نهادهای امنیتی تأکید کرده بود.

گفتنی است که از زمان آغاز اعتراضات مردمی در اکتبر 2019 ، عراق شاهد عملیات‌های گسترده‌ای از ترور، آدم‌ربایی و تهدید علیه سازمان‌دهندگان این اعتراضات بوده است تاکنون بیش از سی فعال سیاسی ترور شدند و ده‌ها نفر نیز ربوده شدند.

اغلب روشنفکران عراقی، جمهوری اسلامی و مزدوران سپاه قدس ایران در عراق را به ارتکاب چنین جنایاتی متهم می‌کنند.

خبرگزاری «رویترز» چند ماه قبل از کشته شدن قاسم سلیمانی در گزارشی از منابع مطلع در داخل دولت عراق گفت، سلیمانی با رهبران شبه‌نظامیان وابسته به تهران درباره نحوه سرکوب تظاهرات اکتبر برنامه‌ریزی کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید