السیسی: بایدن قادر است مشکلات منطقه را به‌صورت ریشه‌ای حل کند

در این تماس تلفنی دو رئیس جمهور خواهان بررسی راه‌های احیای روند صلح خاورمیانه پس از تحولات اخیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر، شامگاه دوشنبه، تأکید کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، این توانائی را دارد که راه حل‌های ریشه‌ای برای مشکلات منطقه و جهان ارائه دهد.

این سخنان پس از آن بیان شد که دو رئیس جمهور طی تماس تلفنی، آخرین تحولات فلسطین، اوضاع لیبی و اختلافات مصر با اتیوپی بر سر «سد نهضت» را مورد مناقشه و بررسی قرار دادند.

السیسی اضافه کرد که گفتگوی وی با بایدن، «صادقانه، صریح و همراه با درک متقابل از همه موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای بوده است».

در همین راستا، بسام راضی سخنگوی ریاست جمهوری مصر، اظهار داشت: «این تماس تلفنی ارزیابی مشترک و تبادل نظر درباره موضوعات مهم مورد علاقه دو طرف در زمینه امور منطقه و همچنین شیوه همکاری‌های دو جانبه مصر و ایالات متحده آمریکا را در بر می‌گرفت».

از سوی دیگر، جو بایدن به نوبه خود بر استحکام روابط مصر و آمریکا و ماهیت استراتژیک آن تأکید کرد و خاطر نشان کرد که مصر به تلاش خود برای تقویت روابط استراتژیک بین دو کشور در چارچوب منافع مشترک پایدار و احترام متقابل ادامه دهد.

به حرکت درآوردن فرآیند صلح خاورمیانه

در این تماس تلفنی همچنین دو رئیس جمهور، علاوه بر تقویت آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطینی‌ها که با وساطت مصر حاصل شد، خواهان بررسی راه‌های احیای روند صلح خاورمیانه پس از تحولات اخیر و هموار کردن تلاش‌های بین‌المللی برای بازسازی غزه و ارسال کمک‌های فوری بشردوستانه به این منطقه جنگ زده شدند.

در این راستا، رئیس جمهور آمریکا عزم و اراده کشور خود جهت تلاش برای بازگرداندن اوضاع سرزمین‌های فلسطینی به شرایط عادی و همکاری و هماهنگی با دیگر شرکای آمریکا برای کمک به دولت خودگردان فلسطین و هموار شدن فرآیند بازسازی غزه بیان کرد.

بایدن در پایان این گفتگوی تلفنی با همتای مصری خود، قدردانی فراوان واشینگتن از موفقیت تلاش‌های مصر برای دستیابی به آتش‌بس در تحولات اخیر را ابراز کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید