برای مقابله موثرتر با رژیم ایران یک کوماندو رئیس موساد شد

نتانیاهو: وظیفه اصلی بارنی جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه، ضمن معرفی دیوید بارنی به عنوان رئیس جدید موساد، اظهار داشت که اولویت بارنی، «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای» است.

نتانیاهو همچنین تاکید کرد: «چه بازگشت به توافق هسته‌ای صورت بگیرد یا خیر، همه کار خواهیم کرد تا مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی شویم.»

نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه، در جریان مراسم سالانه اعطای جایزه نخست‌وزیری به افسران برجسته موساد اعلام کرد که دیوید بارنی 56 ساله را جانشین یوسی کوهن، رئیس فعلی موساد کرده است.

بارنی 25 سال عضو موساد بوده و از سال 2019 به عنوان معاون کوهن خدمت می‌کرده است. وی از اول ژوئن، ریاست سازمان جاسوسی اسرائیل را بر عهده خواهد گرفت.
بارنی پیش از اینکه عضو موساد بشود، در ارتش اسرائیل عضو واحد کماندویی «سایِرِت ماتکال» بوده، و در آنجا مسئول طراحی و اجرای عملیات‌های خطیر موساد در سراسر جهان بوده است. به نظر می‌رسد دلیل انتصاب وی در مقام فعلی نیز همین تجربه و توانایی بارنی در اجرای عملیات‌های خطیر خارج از کشور باشد. نتانیاهو تاکید کرد که «وظیفه اصلی بارنی جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای است.»
وزیر دفاع اسرائيل، بنی گانتز نیز ضمن تشکر از کوهن به خاطر «ایجاد توانایی‌های جدید برای موساد و هدایت عملیات‌های جسورانه و قابل توجه»، برای بارنی آرزوی موفقیت کرد. وی افزود: «سازمان دفاعی کشور به همکاری نزدیک با موساد ادامه خواهد داد و در نبرد حیاتی برای حفظ امنیت اسرائیل از انجام هیچ کار ضروری دریغ نخواهد کرد.»
گفتنی است که یوسی کوهن، نیز نقش برجسته‌ای در علمیات‌های خارج از اسرائیل علیه رژیم ایران داشته است. برخی منابع غیر رسمی، عملیات سرقت اسناد اتمی محرمانه ایران از انباری در جنوب تهران در سال 2018، آتش‌سوزی در پایگاه هسته‌ای نطنز در سال 2020، انفجار کارخانه‌های صنایع دفاع پارچین در شرق تهران در سال 2020، ترور پدر بمب اتمی ایران محسن فخری‌زاده در حومه تهران در سال 2020، و انفجار در پایگاه هسته‌ای نطنز در سال 2021 را به کوهن نسبت می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید