استقبال اسد از چهارمین دوره ریاست‌جمهوری با حمایت ایران و روسیه

مخالفان رژیم سوریه و کشورهای غربی انتخابات پیش رو را مضحکه‌ای تبلیغاتی برای تایید قدرت اسد می‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه که ایالات متحده به دلیل حملات شیمیایی‌ وی به مخالفانش او را «جنایتکار جنگی» نامیده، و رژیم‌های ایران و سوریه به خاطر سرسختی‌اش در برابر غرب به او لقب «مبارز بزرگ» داده‌اند، به استقبال چهارمین دوره ریاست‌جمهوری‌اش می‌رود. مخالفان رژیم سوریه و کشورهای غربی انتخابات پیش رو را مضحکه‌ای تبلیغاتی برای تایید قدرت اسد می‌دانند.

به گزارش «رویترز»، واقعه کانونی حکومت اسد، جنگ داخلی سوریه است که در سال 2011 آغاز شد. پس از آنکه مردم و مخالفان اسد به خیابان‌ها ریخته و خواستار برپایی دموکراسی در سوریه شدند، نیروهای امنیتی رژیم اسد با هدایت سپاه پاسداران ایران مردم سوریه را سرکوب کردند. بعدا که مخالفان جدی‌تر اسد، اسلحه به دست گرفته و با نیروهای دولتی درگیر شدند، حکومت اسد با تکیه بر نیروهای نظامی ایران و روسیه آنها را نیز سرکوب و پاکسازی کرد.

کنشگران و کشورهای غربی اسد را متهم می‌کنند که مسئول حملات شیمیایی با گاز اعصاب «سارین» در شهر غوطه در سال 2013 است که صدها نفر را هنگام خواب خفه کرد. بر اساس تحقیقات سازمان ملل، ارتش و سرویس‌های امنیتی سوریه اغلب به زیرساخت‌های غیرنظامی حمله می‌کنند‌، از سلاح‌های سنگین علیه مردم بی‌دفاع استفاده می‌کنند، و مخالفان را شکنجه می‌کنند و می‌کشند.

«رویترز» می‌نویسد که بسیاری از ناظران اسد را دیکتاتوری می‌دانند که به جای اینکه به آرامی از قدرت کناره‌گیری کند، حاضر شد سوریه را با کمک متحدانش، ایران و روسیه، به خاکستر تبدیل کند، شهرهای سوریه را با بمب‌های بشکه‌ای نابود کند، و زندان‌های کشورش را پر از مخالفان خود کند. ناظران می‌گویند اسد ماندگاری خود را بیش از هر چیزی مدیون دو چیز است: اینکه دشمنانش اراده کافی برای سرنگونی‌اش نداشتند؛ و اینکه دوستانش تعهد عمیقی برای نگاه داشتن او بر صندلی قدرت نشان دادند.

«رویترز» در پایان می‌نویسد، حقیقت این امر را دو «خط قرمز»ی نشان داد که دوستان و دشمنانش برایش کشیدند: یک خط را مشاور رهبر جمهوری اسلامی کشید هنگامی که اعلام كرد اسد باید در قدرت باقی بماند؛ دیگری را باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریكا در مورد استفاده اسد از سلاح‌های شیمیایی ترسیم کرد. از قضا فقط خط قرمز علی خامنه‌ای، در سوریه اعمال شد. اینک اسد 55 ساله با آسودگی خاطر از حمایت کامل رژیم ایران و روسیه آماده می‌شود تا انتخابات فرمایشی دیگری برگزار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید