پافشاری حماس بر دریافت کمک‌های مالی برای بازسازی غزه

اختلاف بر سر مدیریت بازسازی در غزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روز یکشنبه، منابع آگاه به تلویزیون «العربیه» گفتند که یک هیئت مصری اعزامی به غزه، «به بررسی شیوه ارسال کمک‌های مالی برای بازسازی غزه پرداخته است».

این منابع درباره «تشکیل یک کمیته بین‌المللی با نظارت مصر جهت بازسازی غزه» اطلاع دادند. این منابع همچنین گفتند که پول بازسازی غزه در اختیار دولت خودگردان فلسطین به رهبری محمود عباس خواهد بود. براین اساس قاهره به اسرائیل اطمینان داده است که کمک‌های مالی تحت کنترل خواهد بود و برای خرید اسلحه به کار نخواهد رفت.

اختلاف بر سر مدیریت بازسازی نوار غزه که پس از یازده روز درگیری نظامی و بمباران هوایی به ویرانه‌ای تبدیل شده است، روز به روز بیشتر می‌شود. جنبش اسلامی حماس که غزه را در کنترل خود دارد، برای دریافت کمک‌های مالی بین‌المللی جهت بازسازی غزه پافشاری می‌کند اما ایالات متحده، اسرائیل و بسیاری از کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای عربی، با مدیریت حماس برای بازسازی غزه مخالفند. این کشورها معتقدند که حماس با دریافت این منابع، بار دیگر به خرید سلاح و تجهیزات و انبار موشک‌های خود اقدام خواهد کرد و این با هدف و اراده جامعه بین‌المللی که برای صلح دائمی تلاش می‌کند، مغایرت دارد. از سوی دیگر حماس می‌گوید حکومت و اداره امور در غزه به عهده اوست و هر تصمیمی برای بازسازی این منطقه باید از طریق کانال‌های این جنبش بگذرد.

گفتنی است حماس و حکومت خودگردان فلسطین در رام‌الله به خوبی می‌دانند که بدون موافقت اسرائیل و ایالات متحده و بدون کمک های بین‌المللی، بازسازی غزه، امکان پذیر نخواهد بود. این منطقه که چند میلیون فلسطینی در آن سکونت دارند حتی پیش از جنگ یازده روزه اخیر با بحران‌های جدی بیکاری و فقر روبرو بوده است.

بازسازی غزه؛ موضع آمریکا و اسرائیل

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا شامگاه یکشنبه در اظهارات خود گفت که ایالات متحده تلاش می‌کند که کمک‌های مالی برای بازسازی غزه به دست حماس نرسد. او گفت، که بودجه‌ای که برای بازسازی غزه در نظر گرفته می‌شود، به تشکیلات خودگردان فلسطین و نهادهای مستقل داده خواهد شد.

در همین حال چندین مقام اسرائیلی نیز در اظهارات خود مختلف تاکید کردند، آنها مانع رسیدن کمک‌های مالی متعلق به بازسازی نوار غزه به دست حماس خواهند شد. اسرائیل می‌گوید حماس از این اموال برای خرید تجهیزات نظامی برای جنگی مجدد استفاده خواهد کرد.

در همین رابطه، یسرائیل کاتز، وزیر دارایی و عضو حزب «لیکود» به رهبری بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت: «ما باید با ایالات متحده و سایر بازیگران هماهنگ شویم تا ببینیم چگونه از سوء استفاده حماس از اموال متعلق به بازسازی نوار غزه جلوگیری کنیم»

همچنین بنی گانتز ، وزیر دفاع اسرائیل روز گذشته خواستار یافتن راه‌هایی برای جلوگیری از رسیدن اموال و کمک‌های متعلق به بازسازی غزه به جنبش حماس شد.

مقامات اسرائیلی می‌گویند حماس این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران پیشتر نیز از اموال بازسازی غزه که معمولا پس از درگیری‌ با اسرائیل دریافت می‌کرد، برای حفر تونل‌های زیر زمینی در نوار غزه و تولید موشک‌ها استفاده کرده است.

پافشاری حماس بر دریافت کمک‌های مالی

خالد مشعل، یکی از مقام‌های ارشد حماس و رئیس این جنبش در خارج از کشور، در اظهاراتی گفت: «ما ترجیح می‌دهیم که کمک‌ها برای بازسازی غزه مستقیماً از کشورها به کانال‌های ما هدایت شود».

به گفته روزنامه «وال استریت ژورنال»، حماس با اصرار خود بر کنترل غزه و دریافت بودجه متعلق به بازسازی این منطقه، روند بازسازی را دشوار‌تر خواهد کرد.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، چند روز پیش از کشورهای عربی و خیرین جهان خواست تا برای بازسازی نوار غزه کمک کنند. او همچنین از ایران به دلیل در اختیار قرار دادن موشک به جنبش حماس، تشکر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید