فرمانده سنتکام: حضور ما در منطقه برای مقابله با حملات ایران است

ژنرال مکنزی: متحدان ایران در یمن با موشک‌های بالستیک و پهپادها به پادشاهی سعودی حمله می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه «سنتکام» در اظهاراتی گفت که حضور نیروهای آمریکایی در منطقه از حملات ایران جلوگیری می‌کند و برای مقابله با این حملات احتمالی تجهیز کشورهای منطقه به سلاح مهم است.

گفتنی است سرلشکر فیاض الرویلی، رئیس ستاد کل سعودی، با فرمانده «سنتکام» شامگاه یکشنبه در ریاض دیدار و با وی در مورد جنبه‌های همکاری‌های دفاعی مشترک بین دو کشور گفتگو کرد.

در پی این دیدار، ژنرال مکنزی گفت: «اتصال سامانه‌های پاتریوت سعودی و آمریکایی جهت هشدار سریع ضروری است. ما در صورت بروز هرگونه تحرکات منفی از سوی ایران در منطقه آماده پاسخ سریع هستیم. متحدان ایران در یمن با موشک‌های بالستیک و پهپادها به پادشاهی سعودی حمله می‌کنند.»

به گزارش خبرگزاری«اسوشیتدپرس»، ژنرال مکنزی با تاکید بر تصمیم بر آمریکا برای کاهش نیروهایش در خاورمیانه گفت: «ما نیروهای خود را در منطقه کاهش خواهیم داد، اما نیروهای ضربتی ما آماده مقابله با هرگونه تحرکاتی هستند.»

فرمانده «سنتکام» همچنین درباره تلاش روسیه و چین برای پر کردن خلا ناشی از خروج نیروهای آمریکایی از منطقه مخصوصا از افغانستان، هشدار داد و گفت: «روسیه آماده فروش سامانه‌های پدافند هوایی به هرکسی است و چین اهداف بلندمدت در ایجاد پایگاههای نظامی در منطقه دارد.»

نیروهای آمریکایی در افغانستان
نیروهای آمریکایی در افغانستان


گفتنی است جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده از زمان روی کار آمدن بر سر قدرت در ابتدای سال مجاری میلادی مساله خروج یا کاهش نیروهای آمریکایی را در برخی کشورهای منطقه و جهان، از جمله عراق، سوریه و افغانستان مطرح کرد.

در این راستا، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، تعدادی از ناوها و سیستم‌های تسلیحاتی را از خاورمیانه منتقل کرد و آنها را در جاهای دیگر مستقر کرد.

پایگاه روسی حمیمیم در سوریه
پایگاه روسی حمیمیم در سوریه


قابل توجه است که روسیه، چندین پایگاه نظامی در سوریه دارد که مهمترین آنها پایگاههای «حمیمیم» و «طرطوس» است که تعدادی از نیروهای روسی در آنجا مستقر هستند.

این در حالی است که چین یک قرارداد اقتصادی 25 ساله با ایران امضا کرد که بر اساس آن قرار است کارخانه‌های بسیاری در این کشور تأسیس و از منابع طبیعی ایران بهره برداری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید