حمله موشکی دوباره به پایگاه نظامی عین الاسد در شمال عراق

یک موشک به منطقه پیرامونی عین الاسد اصابت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پایگاه هوایی عین‌الاسد در شمال عراق روز دوشنبه 24 می 2021 مجددا هدف حمله موشکی قرار گرفت و آژیر خطر پایگاه به صدا در آمد.

خبرنگار «العربیه» به نقل از رسانه‌های محلی عراق گزارش کرد که یک موشک کاتیوشا که به سوی این پایگاه‌ هوایی شلیک شده بود، در یک منطقه مسکونی در پیرامون این پایگاه و در منطقه «البغدادی شرقی» در استان الانبار سقوط کرد.

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش هم اعلام کرد این حمله موشکی هیچ تلفاتی در پی نداشت.

حملات مکرر به عین الاسد

پایگاه "عین الاسد" محل استقرار نیروهای آمریکایی در استان الانبار غرب عراق، سحرگاه شنبه 8 می 2021 هم توسط گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمله پهپادی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، حریم هوایی پایگاه عین الاسد پس از هدف قرار گرفتن توسط چندین پهپاد بسته شد.

عکس هوایی از پایگاه عین‌الأسد
عکس هوایی از پایگاه عین‌الأسد

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا نیز اعلام کرد که در جریان این حمله خساراتی به آشیانه هواپیماها وارد شده است.
این پایگاه در هفته اول ماه مارس گذشته نیز با ده موشک مورد حمله قرار گرفت. یک پیمانکار آمریکایی در این حمله بر اثر سکته قلبی درگذشت.
پایگاه هوایی عین الاسد میزبان 2500 نیروی باقیمانده آمریکا در عراق است.
به گفته مقامات آمریکایی احتمالا گروه حزب الله عراق یا دیگر گروه‌های شبه‌نظامیان وابسته به ایران، حمله ماه مارس را انجام دادند. در همان بازه زمانی کوتاه 3 حمله به این پایگاه انجام شد.
واشنگتن ایران را به تحریک گروه‌های نیابتی خود در منطقه برای حمله به نیروها و پیمانکاران آمریکایی در عراق متهم می کند.

جنگ غزه و تمرکز غربی‌ها روی موشک‌های ایران

در روزهای گذشته تحلیل‌ها، اظهارنظرها و گزارش‌های زیادی دربارهٔ خطرات موشک‌ها و پهپادهای سپاه پاسداران و شبه نظامیان تابع آن در منطقه با ارزیابی به‌کارگیری آنها در جنگ اخیر غزه توسط گروه‌های جهادی فلسطین، در رسانه‌های آمریکا منعکس شده‌است. در این راستا پایگاه خبری «بلومبرگ» گزارش مفصلی دربارهٔ این تسلیحات و خطر آن برای منافع آمریکا و هم پیمانان آن منتشر کرده و درباره این خطرات هشدار داد.

در این گزارش آمده که برای گروه‌های جهادی چون حماس و جهاد اسلامی که از سوی جمهوری اسلامی حمایت مالی و تسلیحاتی می‌شوند، رکورد جدیدی از نظر توانائی تسلیحاتی و حملات موشکی در برابر اسرائیل به دست آمده که وضعیت فعلی منطقه را با گذشته متفاوت می‌کند.
این گروه‌ها در عرض 11 روز درگیری‌های اخیر، 4000 موشک به سوی شهرهای اسرائیل پرتاب کردند که برد برخی از آنها به 250 کیلومتر می‌رسد. این رقم جدید در مقایسه با جنگ 2014 که حماس در آن زمان، در فاصله 50 روز، تنها 4500 موشک شلیک کرد، یک جهش نظامی برای این گروه محسوب می‌شود.
بر همین اساس اگر این تحول را به دیگر شبه نظامیان منطقه مرتبط کنیم، اوضاع پیچیده‌تر خواهد شد. اکنون پیش‌بینی می‌شود که حزب‌الله لبنان ذخیره انبارهای موشکی خود را به 130 هزار رسانده‌است. حوثی‌های یمن از همین موشک‌ها و پهپادها در حمله به شهرهای پادشاهی عربی سعودی استفاده می‌کنند و شبه نظامیان عراقی همین ادوات جنگی را علیه نیروهای آمریکائی در عراق به کار می‌گیرند. نقطه مشترک تمامی اینها ایران است. موشک‌ها و پهپادهای ایران جبهه‌ای به وسعت 5000 کیلومتر از عراق تا سوریه و یمن، لبنان، فلسطین و گذرگاه باب المندب را تحت تیررس خود قرار داده‌اند. در این دامنه جغرافیائی وسیع، اسرائیل و همه کشورهای متحد آمریکا در آن سوی جبهه ایران قرار دارند و نباید گذرگاه‌های حیاتی برای اقتصاد جهان در این منطقه را از نظر دور داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید