بلینکن: اسرائیل و فلسطینی‌ها باید به دنبال یک توافق سیاسی باشند

وزیر خارجه آمریکا: نمی‌دانیم ایران به طور جدی آماده بازگشت به برجام است یا نه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در مصاحبه شامگاه روز یکشنبه با «سی.ان.ان»، تأکید کرد که اکنون یک فرصت برای رسیدن به توافق میان اسرائیل و فلسطینی‌ها به دست آمده است.

آنتونی بلینکن گفت:«بر اسرائیل و فلسطینی‌ها واجب است که به یک توافق سیاسی برسند در غیر این صورت، هزینه بالائی پرداخت خواهند کرد.»

بلینکن همچنین یادآور شد که آمریکا از طرح «تشکیل دو دولت» حمایت می‌کند و این را تنها راه تضمین امنیت و صلح برای اسرائیل و فلسطین می‌داند.

او در اشاره به آتش‌بس به دست آمده، افزود:«آتش‌بس می‌تواند برای انتقال به انجام اقدامات مثبت کمک شایانی کند». او همچنین به اوضاع انسانی اسفبار در غزه اشاره کرد و خاطر نشان کرد:«ضروری است که به اوضاع انسانی خطرناک غزه، هرچه سریعتر رسیدگی کنیم».

پیشرفت در مذاکرات وین

وزیر خارجه آمریکا، در ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران گفت:«پیشرفت‌هائی در مذاکرات داشتیم اما ایران باید بطورکامل به توافقنامه اتمی برگردد». او همچنین اضافه کرد:«اگر موانع موجود در مذاکرات اتمی فعلی با ایران را پشت سر گذاشتیم، می‌توانیم درباره موضوعات دیگر با تهران گفتگو کنیم».

بلینکن در زمینه عدم اطمینان آمریکا از جدیت ایران به بازگشت به توافقنامه اتمی، گفت:«ما نمی‌توانیم میزان جدیت ایران در بازگشت به برجام و تعهد به اجرای تمام مواد آن را برآورد کنیم».

دیدگاه روشن پادشاهی سعودی درباره صلح در یمن

در ارتباط با موضوع یمن، وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که «دیدگاه پادشاهی سعودی درباره کمک به صلح یمن و پایان دادن به مناقشه در آن کشور روشن است».

او درباره نقش ایران در یمن اضافه کرد: «ایران باید از نفوذ خود برای تحت فشار دادن حوثی‌ها و پایان جنگ در یمن استفاده کند».

شایان ذکر است که فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی، در 22 مارس گذشته، پیشنهاد صلحی درباره پایان دادن به جنگ یمن ارائه کرد. او طی کنفرانس خبری اعلام کرد، پیشنهاد صلح شامل اجرای آتش‌بس در سراسر یمن با نظارت سازمان ملل خواهد بود.

این پیشنهاد همچنین شامل «کاهش محاصره بندر الحدیده توسط نیروهای ائتلاف عربی و باز کردن یک حساب مشترک بانکی برای واریز درآمد های مالیاتی از این شهر است. همچنین فرودگاه صنعاء اجازه خواهد داشت پروازهای منطقه‌ای و بین‌المللی خود را به‌شکل محدود از سر گیرد».

این پیشنهاد صلح مورد استقبال کشورهای عربی و جهان قرار گرفت و سازمان ملل این اقدام پادشاهی سعودی را مورد ستایش قرار داد. فرحان حق سخنگوی سازمان ملل در این زمینه گفت:«سازمان ملل از طرح سعودی استقبال می‌کند و آن را مطابق با تلاش‌های بین‌المللی می‌داند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید