بایدن: برای مردم غزه کمک ارسال می‌کنیم نه به حماس

پافشاری حماس بر دریافت کمک‌های مالی برای بازسازی غزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چند روز پس از آتش‌بس میان اسرائیل و جنبش حماس، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه 24 می 2021 اعلام کرد کشورش می‌کوشد کمک‌‌هایی به نوار غزه ارسال کند اما این کمک‌ها را به شیوه‌ای می‌فرستد که به دست مردم غزه برسد و نه جنبش حماس.
بایدن افزود: «می‌کوشیم همپیمانانمان در منطقه را هم وارد تلاش‌ها برای بازسازی غزه کنیم.»
او در ادامه توضیح داد که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا را روز دوشنبه به خاورمیانه می‌فرستد. بایدن درباره ماموریت بلینکن گفت: «او در خاورمیانه تلاش می‌کند مانع درگیری مجدد شود و روابط آمریکا با رهبران فلسطینی را مجددا برقرار کند. او همچنین به منطقه اعلام خواهد کرد که آمریکا خود را محافظت از امنیت اسرائیل ملزم می‌داند.»
وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد بلینکن به قدس، رام‌الله، قاهره و عمان سفر می‌کند. بلینکن پیشتر گفته بود که آمریکا می‌خواهد در روند بازسازی نوار غزه مشارکت داشته باشد.
او در گفتگو با شبکه «ای‌بی‌سی‌نیوز» گفت که مشارکت آمریکا در بازسازی نوار غزه از طریق تشکیلات خودگردان فلسطین و کارگروه‌های مستقل خواهد بود و کمک‌های آمریکا از طریق جنبش حماس که نوار غزه را ویران کرد، صورت نخواهد گرفت.

ويرانی‌های ناشی از جنگ در غزه
ويرانی‌های ناشی از جنگ در غزه


پافشاری حماس بر دریافت کمک‌های مالی برای بازسازی غزه

روز یکشنبه، منابع آگاه به تلویزیون «العربیه» گفتند که یک هیئت مصری اعزامی به غزه، «به بررسی شیوه ارسال کمک‌های مالی برای بازسازی غزه پرداخته است».
این منابع درباره «تشکیل یک کمیته بین‌المللی با نظارت مصر جهت بازسازی غزه» اطلاع دادند. این منابع همچنین گفتند که پول بازسازی غزه در اختیار دولت خودگردان فلسطین به رهبری محمود عباس خواهد بود. براین اساس قاهره به اسرائیل اطمینان داده است که کمک‌های مالی تحت کنترل خواهد بود و برای خرید اسلحه به کار نخواهد رفت.
اختلاف بر سر مدیریت بازسازی نوار غزه که پس از یازده روز درگیری نظامی و بمباران هوایی به ویرانه‌ای تبدیل شده است، روز به روز بیشتر می‌شود. جنبش اسلامی حماس که غزه را در کنترل خود دارد، برای دریافت کمک‌های مالی بین‌المللی جهت بازسازی غزه پافشاری می‌کند اما ایالات متحده، اسرائیل و بسیاری از کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای عربی، با مدیریت حماس برای بازسازی غزه مخالفند. این کشورها معتقدند که حماس با دریافت این منابع، بار دیگر به خرید سلاح و تجهیزات و انبار موشک‌های خود اقدام خواهد کرد و این با هدف و اراده جامعه بین‌المللی که برای صلح دائمی تلاش می‌کند، مغایرت دارد. از سوی دیگر حماس می‌گوید حکومت و اداره امور در غزه به عهده اوست و هر تصمیمی برای بازسازی این منطقه باید از طریق کانال‌های این جنبش بگذرد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید