برهم صالح: فساد میلیاردها دلار به عراق زیان زد

گروه‌های وابسته به ایران عراق را به کانون فساد و دزدی تبدیل کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برهم صالح رئیس جمهوری عراق، روز یکشنبه 2 خرداد 1400 گفت که فساد در نهادهای دولتی این کشور در سال‌های گذشته باعث خسارت مالی فراوانی شده و میلیاردها دلار به این کشور زیان زده‌ است.
برهم صالح گفت، پیش نویس قانون بازگرداندن اموال دولتی به یغما رفته، اقدامات پیشگیرانه بازدارنده جدی دارد و عراق به دلیل فساد متحمل میلیاردها دلار زیان شده و علاوه بر آن از سال 2003 تا کنون 150 میلیارد دلار از درآمدهای این کشور به خارج انتقال داده شد.
او که درباره پرونده‌های فساد اداری و مالی در عراق سخن می‌گفت، اظهار داشت، که پیش نویس این قانون شامل اقدامات تکمیلی برای بازگردان اموال به یغما رفته، حمایت از نهادهای مالی و نظارتی و فعال‌سازی سازوکارهای آنهاست.

برهم صالح تأکید کرد، مقابله با فساد تنها از طریق اقدامات داخلی امکان پذیر نیست زیرا بسیاری از اموال به خارج انتقال داده شده و پیشنویس قانون بازگرداندن اموال عراق می‌کوشد این مهم را از طریق توافق و همکاری با دیگر کشورها و نهادهای بینالمللی محقق کند.

رئیس جمهوری عراق در پایان خواستار تشکیل ائتلاف بینالمللی برای مبارزه با فساد شد و توضیح داد «فساد در واقع اقتصاد سیاسی خشونت‌ها است» و همه نهادهای دولت عراق باید موضع جدی و قاطع در مقابله با «آفت فساد که خطرات آن کمتر از تروریسم نیست»، اتخاذ کنند.

بازداشت‌ها به اتهام فساد


طی هفته‌های گذشته، کمیسیون مبارزه با فساد اداری در عراق تعدادی از مقامات و کارمندان از جمله «جمال کربولی» رهبر حزب «راه حل» را بازداشت کرد. این کمیسیون مصونیت چهار نماینده پارلمان را لغو کرد.

کمیسیون سفر شمار زیادی از مقامات و شخصیت‌های سیاسی که به دست داشتن در فساد متهم هستند را به خارج از عراق ممنوع کرد.

اعتراضات مردمی در عراق
اعتراضات مردمی در عراق

فساد، کرونا و شبه نظامیان وابسته به ایران


گفتنی است که تسلط ایران بر عراق از طریق شماری از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به تهران که گذرگاه‌ها و امکانات دولتی عراق را در دست دارند، در کنار فساد و بحران کرونا این کشور را وارد بحران اقتصادی بی‌سابقه‌ای از زمان سقوط صدام حسین‌، رئیس‌جمهوری سابق این کشور کرد. بخش اعظم ملت این کشور از فروپاشی اقتصاد این کشور، عدم پرداخت حقوق‌ها، هزاران نفر را در اکتبر 2019 به خیابان‌ها کشانده و موجب به راه‌افتادن اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای مختلف این کشور شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید