وال استریت ژورنال: رژیم ایران بزرگترین تامین‌کننده تسلیحات حماس

استفاده از پهپادهای جنگی ساخت ایران در فلسطین و یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از کارشناسان نظامی گزارش داده است رژیم جمهوری اسلامی ایران بزرگترین تامین‌کننده تسلیحاتی شبه‌نظامیان سازمان «حماس» در جریان جنگ یازده ‌روزه اخیر با اسرائیل بوده است.

با این وجود، به دلیل کنترل شدید اسرائیل بر نوار غزه، رژیم ایران نمی‌تواند مستقیما به حماس سلاح برساند. در عوض، حماس مجبور شده با استفاده از طرح‌های ایرانی، روی مواد و قطعات موجود در محل برای ساخت سلاح‌های خود تکیه کند.
بنا به این گزارش، شبه‌نظامیان حماس از فایبرگلاس برای ساخت هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها)، از لوله‌های فلزی صنعتی برای ساخت موشک، و از نمک و روغن کرچک برای تولید سوخت موشک استفاده کرده‌اند.

غزه در جنگ اخیر
غزه در جنگ اخیر

رونمایی از پهپاد «شهاب»

حماس اخیرا از جدیدترین سلاح این گروه که پهپادی به نام «شهاب» است، رونمایی کرد. به گفته کارشناسان، این پهپاد کپی‌برداری دقیق از همان نسخه‌ای است که شورشیان حوثی مورد حمایت رژیم ایران در یمن از آن استفاده می‌کنند.
علاوه بر این، به گفته فابیان هینتس، متخصص امور موشکی، در گزارشی در ماه آوریل برای «موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک»، پیشرفته‌ترین موشک‌های میان‌برد موسوم به «بدر-3» که حماس در جریان جنگ اخیر به سوی اسرائیل شلیک کرد، بر اساس یک مدل ایرانی موسوم به «القسام» ساخته شده است که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق از آن استفاده می‌کنند.
هینتس اضافه می‌کند که «اطلاعات موجود نشانگر نقش مستقیم ایران در توسعه بدر-3 است، كه فراتر از مساعدت صرف فنی یا مالی است.» در تایید سخنان هینتس، افرام اسنه، سرتیپ بازنشسته ارتش اسرائیل و معاون سابق وزیر دفاع گفت: «طرح این موشک ایرانی است اما تولید آن محلی است.»
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه 20 مه 2021، در گفتگو با خبرنگاران، رژیم ایران را متهم کرد که در جریان موشک‌باران حماس علیه اسرائیل، حامی تسلیحاتی اصلی شبه‌نظامیان حماس بوده است. وی گفت: «اگر حمایت رژیم ایران نباشد، حماس ظرف دو هفته سقوط می‌كند.»

پرواز درونهای ایرانی در یک رزمایش در ژاونویه 20221
پرواز درونهای ایرانی در یک رزمایش در ژاونویه 20221

رونمایی از پهپاد «غزه»

به گزارش «رویترز»، سپاه پاسداران ایران روز جمعه 21 مه 2021، از یک هواپیمای بدون سرنشین جنگی رونمایی کرد، که به گفته فرمانده سپاه، 2000 کیلومتر برد دارد، قادر به 35 ساعت پرواز و حمل 13 بمب و 500 کیلوگرم تجهیزات الکترونیکی است. سپاه به افتخار مبارزه حماس علیه اسرائیل این پهپاد را «غزه» نامید.
در نهایت، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز جمعه در پیامی تند، آتش‌بس میان حماس و اسرائیل را به «پیروزی مقاومت» تعبیر کرد، و مدعی شد «همه‌ عوامل مؤثر رژیم و شخص جنایتکار نتانیاهو باید تحت پیگرد دادگاه‌های بین‌المللی و مستقل قرار گیرند و مجازات شوند».

پهپاد جنگی ایرانی
پهپاد جنگی ایرانی

خطر برنامه تسلیحاتی ایران

گفتنی است که برنامه تسلیحاتی غیرهسته‌ای ایران، همچون برنامه تولید پهپاد و موشک‌های میان‌برد و دوربرد سطح‌پیما و قاره‌پیما، همواره یکی از دغدغه‌های اصلی همسایگان ایران بوده است، به‌طوری که خواستار گنجاندن آن در مذاکرات هسته‌ای میان غرب با ایران شده‌اند. رژیم ایران اما همیشه برنامه تسلیحاتی خود را «دفاعی» خوانده و استفاده تهاجمی از آنها را انکار کرده است.
با این وجود، استفاده از سلاح‌های پیشرفته ساخت یا طراحی‌شده در ایران در فلسطین، عراق، و یمن علیه همسایگان ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه نشان می‌دهد که رژیم ایران در این باره حقیقت را پنهان می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید