عملکرد و گفتمان احزاب اسلام سیاسی درعراق در مقایسه با رژیم بعث

فوزی عبدالرحیم عملکرد احزاب شیعه را با رژیم صدام حسین مقایسه می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

فوزی عبدالرحیم نویسنده عراقی در مقاله‌ای در روزنامه «المدی» درباره ماهیّت تفکر اسلام سیاسی نوشته، از زمن تغییر رژیم سابق عراق در سال 2003 به بعد، اصلا انتظار می‌رفت که گفتمان و عملکرد احزاب شیعه حاکم، شبیه عملکرد صدام حسین باشد.
عبدالرحیم در مقاله‌اش نوشته، «صدام مدعی بود نماینده مردمی است که از سوی رژیم‌های قبل مورد ستم واقع شده‌اند و آمده تا عدالت را برقرار کند اما آنچه را که بدترین دشمنان با این مردم انجام ندادند او انجام داد». او در یک مقایسه می‌گوید: « اکنون اسلام‌گرایان شیعه نیز مدعی‌اند که نماینده مظلومیت شیعه و مدافع حقوق آنان هستند. سپس جوانان شیعه را در جنوب و مرکز با کمال خونسردی، آرامش و وجدان دینی آسوده به قتل می رسانند».

به گفته این نویسنده، صدام تمام اقداماتِ خود را به بهانه مبارزه برای تحقیق آرمانهای عربی و مساله فلسطین توجیه می‌کرد و به همین بهانه، همه باید در مورد نقض آزادی‌ها، هدر دادن اموال عمومی، گرسنگی، محرومیت و عواقب وخیم جنگ‌هایش همه سکوت می‌کردند

عبدالرحیم می‌گوید، اکنون نیز و برای سال‌های متمادی، احزاب تاثیرگذار در اسلام سیاسی حاکم در بغداد که از « آماده‌سازی برای آزاد‌سازی قدس و کل فلسطین» خبر می‌دهند تا دلیلی برای توجیه گفتمان و عملکرد سیاسی‌ خود داشته باشند و این مستلزم سکوت در برابر ترور‌ها، سرقت و هدر دادن منابع کشور است.

در این مقاله آمده است: «صدام تمام سخنرانی‌ها وگفتگو‌های خود را با واژگانی همچون" زنده باد ملّت" وغیره به پایان می رساند واین بیانگر پشتوانه سیاسی‌اش واهدافش که به نگرانی‌ها واهداف مردم عراق ارتباطی ندارد. امروزه احزاب اسلام سیاسی بر پشتوانه غیرملی خود تاکید می‌ورزند، به وطن پرستی و وطن اعتراف نمی کنند اما درکِ خاص خود دارند واز پشتوانه خارجی، به عنوان اولویت قبل از هر چیز، ابایی ندارند».

به گفته فوزی عبدالرحیم، صدام نه فقط به اپوزیسیون بلکه به تمام کسانی که علیه او اعتراض داشتند انگ خیانت وجاسوسی می‌زد و امروزه اسلام‌گرایان حاکم، جوانان به‌پاخاسته عراق را به ارتباط با سفارت‌خانه ها‌ی غربی متهم می‌کنند در‌حالی‌که همه می‌دانند و دیدند که چگونه این گروه‌ها و توسط چه طرف‌هایی به قدرت رسیدند وچه کسی ماندگاری وبقای آن‌ها را حفظ می‌کند.

صدام حسين
صدام حسين

نویسنده مقاله با اشاره به حضور شبه‌نظامیان مسلح در خیابان فلسطین بغداد و شعار برای آزادی فلسطین در روز موسوم به «قدس» می‌گوید که این سناریو یادآور دوره صدام است که با همین شعارها کشور را به محاصره کشاند، مردم را فقیر و ذلیل کرد و ثروت کشور را به باد داد.

فوزی عبدالرحیم می‌افزاید: «صدام حسین تمام دلمشغولی‌هایش و توجه دروغین‌اش را به مسئله فلسطین معطوف کرد ومواضع سایر رهبران عرب را تقبیح می‌کرد ومی‌پرسید چه زمانی حمیّت و مردانگی‌تان در دفاع از آرمان فلسطین به جنبش درمی‌آید. همه و از جمله بعثی‌ها می‌دانستند که او با اولویت دادن به نبردی خیالی از تعهدات ملّی‌اش به عنوان حاکم طفره می‌رفت.»

از نظر نویسنده شعارهای احزاب مذهبی حاکم در بغداد هم دست‌کمی از این گفتمان صدام ندارد. عبدالرحیم می‌گوید: سخنان آنان درباره آزادسازی قدس و رژه نظامی آن‌ها، گذشته از تعجب‌آمیز بودن، تداعی‌کننده توجیهات سیاسی و رفتار عملی زمامداران امروز با توجیهات صدام حسین در حکم‌رانی و رفتار عملی است که چه بسا خنده‌آور، دردناک و تحریک‌آمیز است.»

شبه‌نظاميان شيعه حاكم ىر هراق
شبه‌نظاميان شيعه حاكم ىر هراق

نویسنده مقاله از این احزاب می‌پرسد: در این شرایط سخت مردم عراق که نیمی از مردم شما گرسنه‌اند وبیشتر آن‌ها از نبود نیازهای اساسی زندگی از جمله برق، آب شرب، نظافت، خیابان‌های آسفالت‌شده و امنیت رنج می‌برند، کدام فلسطین و قدس را می‌خواهید آزاد می‌کنید؟

فوزی عبدالرحیم در ادامه می‌نویسد: بخشی از سرزمین ما توسط ارتش ترکیه اشغال شده وارتش آمریکا در پایگاه‌های ما مستقر شده‌ ونفوذ سیاسی، اقتصادی واجتماعی سایر کشورها‌ی ثروتمند باعث می‌شود واژه حاکمیت طنز‌آمیز باشد. سپس می‌پرسد: کدام آزادسازی؟ درصد زیادی از دانش‌آموزان یکی از ثروتنمترین کشورها‌، در مدارس گِلی بر روی زمین می‌‌نشینند؛ در‌حالی‌که بسیاری از کشورها‌ی فقیر آفریقا دیگر این وضع را ندارند.

نویسنده همچنین به حادثه ترور ایهاب الوزنی، فعال کربلایی پرداخته و می‌گوید پیش از این ترور، یک کارزار خیانت‌نمایی توسط نزدیکان به قدرت علیه این جوان راه افتاد به نحوی که یادآور میراث صدام وحزب بعث بود که زمانی‌که داستان قتل یک شهروند به گوش جهانیان می‌رسید موضوع را انکار می‌کردند و زندان‌های سیاسی را به‌روی روزنامه‌نگاران خارجی و غیرخارجی باز می‌کرد تا ثابت کند کشور از شکنجه و قتل عاری است.

 تشييع ايهاب الوزنى  (فرانس پرس)
تشييع ايهاب الوزنى (فرانس پرس)

عبدالرحیم می‌نویسد: «امروز نیز احزاب حاکم مخالفان خود را ترور می‌کنند و خارج از چهارچوب‌‌های نهاد‌های رسمی و امنیتی آدم‌ربایی وشکنجه می‌کنند سپس علناً آن‌ها را رد می‌کنند بلکه برای قربانیان سوگواری می‌کنند وفراتر از این، به خانواده‌های قربانیان غرامت می‌دهند و وعده اجرای تحقیق می‌دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید