اردوگاه‌های آوارگان جنگی در عراق و سوریه؛ بستری برای رشد و نمو داعش

سفر اعلام نشده ژنرال مکنزی فرمانده سنتکام به سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه، موسوم به «سنتکام»، هشدار داد که طولانی‌مدت شدن اقامت پناهجویان در اردوگاه‌های آوارگان جنگی در عراق و سوریه می‌تواند بستری خطرناک برای رادیکال شدن جوانان و پیوستن آنها به گروه‌های افراطی مانند داعش فراهم کند.
ژنرال مکنزی، طی سفری اعلام‌نشده به سوریه در روز جمعه 21 مه 2021 اظهار خوش‌بینی کرد که آوارگان جنگی هرچه زودتر از اردوگاه «الهول» در شمال سوریه به شهر و دیار خود بازگردانده شوند.

او بارها هشدار داده است که ماندن جوانان در اردوگاه‌هایی مثل الحول می‌تواند آنها را به دام گروه‌های افراطی بیندازد. دولت عراق قول داده طی هفته آینده حدود 100 خانواده عراقی را از این اردوگاه به خانه بازگرداند.
مکنزی درباره لزوم رسیدگی به وضعیت پناهجویان در الحول و اردوگاه‌های مشابه گفت: «کشورها باید شهروندان خود را به وطن بازگردانند، و آنها را با آغوش باز در جامعه بپذیرند، و در صورت لزوم ذهن آنها را از افکار افراطی پاک کرده و آنها را به عناصر سازنده در جامعه تبدیل کنند.»
در همین راستا، ژنرال بریتانیایی اسکات بل، معاون فرمانده کل ائتلاف علیه داعش در عراق و سوریه، که با مکنزی سفر می‌کرد نیز در این باره گفت در اردوگاه‌های آوارگان جنگی، فقر و فرقه‌گرایی باعث رشد و نمو تفکر داعشی شده است، و داعش در این اردوگاه‌ها حضور فعال دارد.
گفتنی است که اردوگاه الهول حدود هفتادهزار نفر پناهجو که عموم‌شان زنان و کودکان هستند را در خود جای داده است. این پناهجویان در پی جنگ داخلی در سوریه و فتنه داعش در عراق آواره شده‌اند. تخمین زده می‌شود که نیمی از این پناهجویان عراقی هستند. بسیاری از این پناهجویان هوادار داعش هستند.
در اواخر ماه مارس، نیروهای کرد تحت حمایت آمریکا در شمال شرقی سوریه، با كمک نیروهای آمریكایی یک عملیات پاکسازی پنج‌روزه در داخل اردوگاه الهول صورت دادند كه به دستگیری 125 مظنون به همکاری با داعش منجر شد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید