آیا حماس آینده فلسطینیان را قربانی مطامع رژیم ایران کرده است؟

الشقیران: مفهوم «مقاومت» از معنی تهی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فهد الشقیران، پژوهشگر سعودی، در مقاله‌ای برای «الشرق‌الاوسط» به ربوده شدن جنبش‌ آزادی‌خواهانه فلسطینیان توسط جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نیابتی افراطی‌اش پرداخته و این قضیه را به زیان مردم فلسطین دانسته است.
به گفته الشقیران، امروزه مفهوم «مقاومت» از معنی تهی شده است، چراکه از زمان پا گرفتن «حزب‌الله» در لبنان، حماس در نوار غزه، و حوثی‌ها در یمن، که همگی مورد حمایت مالی و تسلیحاتی رژیم ایران هستند، مقاومت مملو از مفاهیم ایدئولوژیک بنیادگرایانه شده است. لذا مقاومت دیگر به معنای دفاع از خود یا مقابله با تجاوز نیست، بلکه یک طرح رادیکال حزبی، سیاسی و عقیدتی است.
به گفته او مقاومت امروزه با «فرهنگ انتحاری‌پروی» در قطع گسترده عجین شده است و بر فرض مثال، دیگر اینطور نیست که جهادی‌های منفرد وابسته به گردان‌های عزالدین قسام بروند و خودشان را در قهوه‌خانه‌ای در قدس یا تل‌آویو منفجر کنند.

ویرانی غزه
ویرانی غزه

الشقیران می‌گوید: «امروزه گویی حماس به دور تمام مردم فلسطین و غزه کمربند انفجاری پیچیده، و آنها را قربانی تصمیمات نابخردانه خود برای رویارویی با اسرائیل کرده است.»
او یادآوری می‌کند که حماس با سوءاستفاده از انتخابات آزادی که در پی انقعاد «قرارداد اسلو» در نوار غزه انجام شد قدرت را ربود، و از همان ابتدا علناً وابستگی خود را به محور سوریه و ایران نشان داد.

Advertisement

الشقیران در ادامه نوشت: حماس در باب «مقاومت» مذکور نیز روش نیروی نیابتی دیگر رژیم ایران یعنی حزب‌الله را به کار گرفت: بدون اینکه به روی خود بیاورد که چه تعداد انسان کشته شده و چه میزان تخریب در زیرساخت‌ها اتفاق افتاده، و بدون اینکه بگوید حاکمیت بر نوار غزه را از مسیر وابستگی به رژیم ولایت فقیه به دست آورده، حماس همیشه عملیات‌های خود را «توفیق الهی» می‌نامد.
الشقیران سپس از روزنامه‌نگار مشهور سعودی، الطُرَیفی یاد می‌کند، که به قول وی، برای گروه بنیادگرای حماس مرگ و میر انسان‌ها هیچ اهمیتی ندارد، بلکه وحشت انداختن در دل دشمن بمنظور تغییر شرایط مبارزه است که حرف اول و آخر را می‌زند.

اودر نهایت نتیجه می‌گیرد که رهبران جبهه مقاومت وابسته به رژیم ایران، در قبال صلح منطقه اشتباهات مرگباری مرتکب شده‌اند، آنها آینده فلسطینیان را به مطامع رژیمی شیطانی گره زده و باعث ویرانی گسترده در خاورمیانه شده‌اند.»

از دیدگاه الشقیران «جنگ حماس علیه اسرائیل در حقیقت برای دستیابی رژیم ایران به اهداف کلیدی‌اش است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید