ملک سلمان در تماس با محمود عباس بر موضع ثابت ریاض در حمایت از آرمان فلسطین تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی طی تماسی با محمود عباس، رئیس دولت فلسطین، بر موضع پادشاهی عربی سعودی در محکوم‌کردن اقدامات اسرائیل در شهر قدس و حملاتش به نوار غزه که منجر به کشته‌ و زخمی‌شدن شهروندان بی گناه شد، تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری «فلسطین» ملک سلمان همچنین تاکید کرد پادشاهی عربی سعودی از طریق تماس با طرف‌های فعال برای اعمال فشار بر دولت اسرائیل، به تلاش‌های گسترده خود برای جلوگیری از اقدامات و حملات اسرائیل به قدس ادامه خواهد داد.

بنا به این گزارش، ملک سلمان همچنین به وزیر امور خارجه سعودی دستور داده تا در چارچوب سازمان همکاری اسلامی، سازمان ملل و دیگر طرف‌های موثر به تلاش‌ها برای حمایت از موضع فلسطین ادامه دهد.

محمود عباس هم ضمن قدردانی از خادم حرمین شریفین، گفت: «مواضع کنونی پادشاهی عربی سعودی در حمایت از مردم فلسطین، ادامه همان مواضع تاریخی و شرافتمندانه این کشور در قبال آرمان فلسطین است.»

کودکان فلسطینی در تاریخ 21 مه 2021 در میان بقایای ساختمان‌های ویران‌شده توسط حملات اسرائیل در بیت حانون در شمال نوار غزه (رویترز)
کودکان فلسطینی در تاریخ 21 مه 2021 در میان بقایای ساختمان‌های ویران‌شده توسط حملات اسرائیل در بیت حانون در شمال نوار غزه (رویترز)

در همین راستا، وزارت امور خارجه سعودی ضمن استقبال از اعلام آتش‌بس در نوار غزه، از تلاش های جمهوری عربی مصر و دیگر تلاش های بین المللی قدردانی کرد.

این وزارت در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد تلاش های مشترک برای یافتن یک راه‌‌حل عادلانه برای مسئله فلسطین و تأسیس کشور مستقل خود با پایتختی قدس شرقی، مطابق قطعنامه‌های بین‌المللی و ابتکار صلح عربی، به ثمر برسد.

گفتنی است آتش‌بس بین اسرائیل و غزه که بامداد روز جمعه آغاز شد، پس از یازده روز تنش نظامی، به شدیدترین درگیری‌ها را از سال 2014 بین اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی پایان داد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ضمن تقدیر از نقش مصر و سایر کشورهایی که به دستیابی به آتش‌بس تلاش کردند، بر تعهد کشورش با همکاری با سازمان ملل و شرکای بین‌المللی برای فرستادن کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه و بازسازی نوار، با همکاری تشکیلات خودگردان فلسطین و نه حماس، تأکید کرد.
هم‌زمان، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، از قطعنامه آتش‌بس میان اسرائیل و غزه استقبال کرد و از تلاش‌های مصر در ایجاد آرامش بین دو طرف قدردانی کرد.

درگیری‌های اسرائیل با گروه‌های مسلح فلسطینی و در راس آنها حماس و جهاد اسلامی، به کشته شدن 232 فلسطینی از جمله 65 کودک و برخی اعضا و رهبران حماس و زخمی‌شدن 1900 نفر دیگر در نوار غزه در نتیجه حملات اسرائیل منجر شد.
موشک‌های حماس و سایر گروه‌های مسلح در نوار غزه نیز، باعث کشته شدن 12 اسرائیلی، از جمله دو کودک و یک سرباز، و زخمی شدن 336 نفر دیگر شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید